Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 11
11C
Sr
10C
Czw
8C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUmowa na nową przystań RTW podpisana. Znamy termin rozpoczęcia prac
przystań żupy bydgoszcz
14.06.2018 | 18:33

Umowa na nową przystań RTW podpisana. Znamy termin rozpoczęcia prac

Nowy budynek przystani ma wpłynąć na poprawę warunków szkolenia.

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądała rozbudowana przystań przy ul. Żupy.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

14 czerwca podpisano umowę na budowę nowej przystani RTW Lotto-Bydgostii wraz z modernizacją dotychczasowego obiektu klubowego. Roboty wykona bydgoska firma Ebud-Przemysłówka – jej pracownicy wejdą na teren placu budowy na początku lipca.

Plany budowy nowego budynku dla sportowców sięgają 2015 roku. Wtedy  rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny – wygrała go pracownia prostyDOM architekta Andrzeja Głąba z Gliwic. Po wprowadzeniu niezbędnych zmian w koncepcji konkursowej wizja została przeznaczona do realizacji.


CZYTAJ WIĘCEJ: Będzie nowa przystań dla wioślarzy. Wybrano projekt


Nowy obiekt powstanie w miejscu przeznaczonych do rozbiórki budynków sekcji kajakowej i hangaru dla motorówek. Istniejący budynek zostanie zmodernizowany, a w ramach inwestycji powstanie także pomost, awanport i niezbędna infrastruktura piesza i drogowa.

Na parterze nowego budynku znajdzie się recepcja, pomieszczenia sanitarne oraz sala szkoleniową wraz z siłownią ciężką. Od strony rzeki zaprojektowano hangar na łodzie wiosłowe. Na piętrze ulokowano pomieszczenia dla trenerów, szatnie i biura, a także wielofunkcyjna sala sportowa z siłownią lekka i pokoje noclegowe. Nowy obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – na parkingu zaprojektowano wydzielone miejsce parkingowe, a w nowym budynku zamontowana będzie winda oraz pochylnie.

Do ogłoszonego w kwietniu przetargu na wykonanie zadania zgłosiły się dwie firmy: konsorcjum Gotowski-Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe ze spółką Wiksbud oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ebud-Przemysłówka. Pierwszy z nich zaproponował wykonanie robót za 28,5 miliona, a drugi za 24,2 miliona złotych. Ratusz zdecydował się na wybór tańszej oferty firmy Ebud – wcześniej jednak radni miejscy musieli się zgodzić na zwiększenie środków z budżetu miasta na ten cel. Prezydent miasta zapewnia, że miejski budżet ma przygotowaną „poduszkę bezpieczeństwa” na tego typu sytuację. – Udaje się kontrolować koszty, a wpływy co roku systematycznie się powiększają. Możemy w takich sytuacjach, kiedy wykonawcy spodziewają się większych kwot, dołożyć pieniądze nie zwiększając zadłużenia 


WIĘCEJ INFORMACJI: Nowoczesna przystań dla bydgoskiego klubu-wizytówki [WIZUALIZACJE]


Bruski podkreślił, że RTW Lotto-Bydgostia to „najwspanialszy klub w Polsce, Europie i na świecie”, który odnosi sukcesy promujące Bydgoszcz. Inwestycja w bazę ma poprawić spartańskie warunki treningu zawodników.

Wierzę, że dzięki tej inwestycji warunki ulegną poprawie i zwycięstw będzie jeszcze więcej. Klub jest wspaniale zorganizowany – istnieje drabinka szkoleniowa od dzieci i młodzików. Na wszystkich szczeblach jest olbrzymie zaangażowanie zawodników i trenerów. Aż prosiło się podjąć tę decyzję jak najszybciej – powiedział prezydent miasta.

Jak podkreślili przedstawiciele firmy Ebud, budowa nowej części przystani ma zakończyć się w czerwcu 2019, a remont istniejącego budynku – w grudniu 2019 roku. – Zadanie wymaga dużego doświadczenia. Myślę, że nasz zespół techniczny podoła i zrobi je w terminie, tak by miasto było zadowolone. Jesteśmy dumni, że wykonujemy zadania tego rodzaju – stwierdził Leonard Król, członek zarządu Ebudu.

Zygfryd Żurawski zaapelował do przedstawicieli wykonawców o jak najszybsze wykonanie nabrzeża. Prezes RTW Lotto-Bydgostii jest jednak świadomy, że będzie to bardzo trudny etap inwestycji, co przyznali też wykonawcy.

Ze względu na specyfikę takiego klubu jak nasz ogromnie ważne jest nabrzeże. Gdyby można – niezależnie od prac, które będą się tu działy – w ciągu lipca i sierpnia wykonać nabrzeże, to byłaby ogromna korzyść. Jakby to się udało, to formuła szkolenia będzie zachowana w pełnym wymiarze. Jeśli będzie to przeciągnięte na wrzesień, będzie to trudniejsze – stwierdził prezes RTW.


Powiązane treści