Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 2 • L 1
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWicepremier Gliński zmienia zdanie w sprawie budowy siedziby Akademii Muzycznej. Ponad 50 mln złotych w przyszłym roku
Akademia Muzyczna Bydgoszcz
16.08.2019 | 06:00

Wicepremier Gliński zmienia zdanie w sprawie budowy siedziby Akademii Muzycznej. Ponad 50 mln złotych w przyszłym roku

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Nowoczesny gmach Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wciąż pozostaje wyłącznie na wizualizacjach i makietach. Ma się to zmienić w przyszłym roku.

Fot. Plus3 Architekci

Blisko 52 miliony złotych mają trafić w przyszłym roku na budowę kampusu bydgoskiej Akademii Muzycznej bezpośrednio z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dowiedziała się MetropoliaBydgoska.PL. To spory zwrot, bo do tej pory wicepremier i minister kultury profesor Piotr Gliński konsekwentnie podkreślał, że jego resort nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć finansowania tej inwestycji.

Zobacz również:

Prof. Jerzy Kaszuba: Naszą inwestycję musi być widać z Warszawy

Skokowy wzrost kosztów wzniesienia nowoczesnych obiektów na Bielawach jest wprost związany z sytuacją na rynku budowlanym. W ten sposób kampus, który ma powstać pomiędzy ulicami: Chodkiewicza oraz Kamienną nie kosztuje już ani 100, ani 163 milionów, ale aż 290 mln złotych. I to właśnie to okazało się głównym hamulcem do rozpoczęcia inwestycji w obecnym, 2019 roku. Wicepremier Gliński twierdził bowiem, że musiałby zamrozić wszystkie inwestycje na innych uczelniach artystycznych, a i tak nie wystarczyłoby to pokrycia kosztów budowy kampusu.

Ratunkiem dla Akademii Muzycznej miało być wpisanie projektu do wieloletniego planu finansowego państwa. Jeszcze w pierwszej połowie roku bydgoscy radni chcieli, aby pierwszą pulę środków uruchomić z rezerwy ogólnej, którą dysponuje premier Mateusz Morawiecki. Kancelaria premiera poinformowała jednak w połowie maja, że takie działanie jest niemożliwe z uwagi na konieczność wydania tych pieniędzy w tym roku. A to, biorąc pod uwagę wyraźne spowolnienie tempa inwestycji, nie było takie pewne. Ponadto, jak zapewniał we wcześniejszym piśmie wiceminister kultury Jarosław Sellin, urzędnicy pracowali już nad przygotowaniem uchwały umożliwiającej wspomniany wpis do wieloletniego planu finansowego. – Przedstawienie projektu uchwały do decyzji rady ministrów planowane jest na przełom drugiego i trzeciego kwartału – wskazywał Sellin.

Tyle że uzyskanie informacji, czy ten termin został dochowany, nie było łatwe. Przez cztery tygodnie próbowaliśmy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dowiedzieć się, jakie są losy dokumentu, o którym pisał Jarosław Sellin. Opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi tłumaczono sezonem urlopowym. Dość niespodziewanie nowe światło na sprawę rzucił rektor uczelni prof. Jerzy Kaszuba. Okazało się, że Akademia Muzyczna ma przygotować wniosek o wsparcie finansowe, ale… bezpośrednio z budżetu ministerstwa kultury. – Mamy to zrobić do poniedziałku, 19 sierpnia – podkreśla w rozmowie z nami prof. Kaszuba.

Deklaracja rektora Akademii Muzycznej była dość zaskakująca, biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi wicepremiera Glińskiego. W końcu udało nam się jednak potwierdzić, że resort kultury rzeczywiście ma dysponować pieniędzmi niezbędnymi do budowy kampusu. I w ten sposób w przyszłym roku bydgoska uczelnia ma otrzymać niemal 51,9 mln złotych, czyli pierwszą ratę wskazywaną w najnowszych kosztorysach.

Ustanowienie inwestycji jako priorytetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliło w efekcie przesunięć budżetowych na niezbędne zwiększenie środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji uczelni artystycznych

– tłumaczy Magdalena Tomaszewska z biura prasowego ministerstwa.

Co ciekawe, aktualny harmonogram budowy kampusu zakłada realizację inwestycji nie w cztery, a w trzy lata, czyli do 2022 roku. A to paradoksalnie powinno studzić hurraoptymizm. Do tej pory bowiem finansowanie projektu rozkładało się na cztery lata – 51,9 mln zł w 2020 roku, nieco ponad 115 mln zł w 2021 roku, niecałe 53,5 mln zł w 2022 roku i wreszcie niemal 70 mln zł w ostatnim, 2023 roku. Teraz – poza zaplanowanymi na przyszły rok blisko 52 mln złotych – ministerstwo kultury w latach 2021-2022 będzie musiało zabezpieczyć przeszło 239 mln zł.

Zmiana modelu finansowania budowy kampusu sprawia, że dalsze prace nad uchwałą dla rady ministrów zostały wstrzymane. Choć, jak zapewnia ministerstwo kultury, zgromadzono już w tym celu niezbędną dokumentację i pozyskano opinie w ramach współpracy międzyresortowej. – W najbliższym czasie projekt miał trafić do konsultacji społecznych, co stanowi ostatni etap procedury wnioskowania. Biorąc pod uwagę jednak, że środki niezbędne do realizacji ww. inwestycji zostały zabezpieczone w budżecie ministerstwa, procedowanie omawianego wystąpienia nie będzie konieczne – zapewnia Magdalena Tomaszewska.

Działkę na potrzeby budowy kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego kilka lat temu przekazało, decyzją radnych, miasto. Uczelnia otrzymała także blisko 6 mln zł od rządu na wykonanie projektu, za co odpowiedzialna jest wyłoniona w konkursie pracownia Plus3 Architekci. Obecnie akademia prowadzi zajęcia ze studentami w kilku budynkach rozsianych na terenie miasta, głównie w Śródmieściu. Po zakończeniu inwestycji na Bielawach mają zostać one sprzedane.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści