Bydgoszcz
2C
Słonecznie
75% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 3 • L 1
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
-0C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWiosenne święto muzyki już niebawem! Znamy repertuar Bydgoskiego Festiwalu Operowego
opera nova bydgoszcz
14.03.2019 | 18:31

Wiosenne święto muzyki już niebawem! Znamy repertuar Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Na zdjęciu: Opera Nova w Bydgoszczy

Fot. Błażej Bembnista

27 kwietnia rozpoczyna się XVII Bydgoski Festiwal Operowy. – To dwa tygodnie operowego i baletowego święta w Bydgoszczy – podkreślił dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Melomani wezmą udział w najlepszych spektaklach oper z kraju, jak i zagranicy.

Tradycją BFO jest to, że wydarzenie inaugurują jego gospodarze. W tym roku, z uwagi na trwający Rok Moniuszkowski, artyści Opery Nova przedstawią realizację „Strasznego Dworu”. Ciekawostką, na którą zwrócił uwagę dyrektor Figas, jest fakt, że ta sama opera była elementem pierwszej edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego. – Po 25 latach prezentujemy pierwszą produkcję „Strasznego Dworu” stworzoną na warunki tej sceny – powiedział Figas. Adaptacja dzieła Stanisława Moniuszki zostanie wykonana 27 kwietnia 2019 o godzinie 19:00 i 28 kwietnia o godzinie 18:00.

Zobacz również:

Przygotowania do budowy IV kręgu Opera Nova rozpoczęte

30 kwietnia o 19:00 na deskach bydgoskiej opery zaprezentuje się łotewski Narodowy Teatr Opery i Baletu ze spektaklem „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego. – Teatr jest znakomity i jesteśmy dumni, że łotewska Opera Narodowa po raz czwarty przyjeżdża na nasz festiwal – powiedział dyrektor Opery Nova. I dodał, że spektakl ma bardzo dobre recenzje.

2 maja widzowie festiwalu zobaczą „Legendę Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu zespołu Teatru Wielkiego w Poznaniu. – To opera kompozytora trochę zapomnianego, sama opera też jest nieco zapomniana i nieczęsto pojawiająca się w repertuarach teatrów. To wprost wymarzona pozycja na nasz festiwal. Zachęcam do jego obejrzenia – stwierdził Figas. Dwa dni później w Operze Nova wykonany zostanie „Tramwaj zwany pożądaniem” André Previna. Propozycja Teatru Wielkiego w Łodzi miała być wystawiana na stałe w Bydgoszczy, jednak ostatecznie reżyser Maciej Prus zdecydował się na realizację „Falstaffa”. Dyrektor placówki podkreślił, że „Tramwaj” jest rzadko wystawiany na europejskich scenach i Bydgoski Festiwal Operowy będzie doskonałą okazją do jego zobaczenia.

Egzotycznym akcentem wiosennego święta opery w Bydgoszczy będą dwa występy Teatru Baletowego z chińskiego miasta Suzhou. Ich spektakl „Tang Yin“ opowiada o pełnym trudności życiu Tang Yina, utalentowanego, romantycznego uczonego, malarza i poety żyjącego około 500 lat temu w południowej dolinie rzeki Jangcy. Maciej Figas przypomniał, że goście z Państwa Środka zawitali do Bydgoszczy kilka lat temu i podbili serca publiczności spektaklem „Carmen”. „Tang Ying” będzie grany 6 i 7 maja. Natomiast dawno nieobecna na bydgoskim festiwalu Opera Śląska w Bytomiu wystawi „Romeo i Julię” Charlesa Gounoda. Dyrektor Opery Nova zastanawiał się, jak ten spektakl zaprezentuje się na większej niż bytomska scenie operowej. Widzowie będą mogli się przekonać o tym w czwartek, 9 maja.

Na zakończenie XVII edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego organizatorzy przewidzieli, jak podkreślił Figas, „hit numer jeden” – „Blaszany Bębenek” Wojciecha Kościelniaka. Sztuka jest rzecz jasna oparta na słynnej powieści Güntera Grassa. Szef bydgoskiej opery dodał, że spektakle Kościelniaka nie pozostawiają widzów obojętnymi. Ostatni akcent tegorocznego festiwalu będzie miał miejsce w niedziele, 12 maja o godzinie 18:00.

Dyrektor odniósł się też do opinii, że znaczna część repertuaru festiwalu może być zbyt ciężka w odbiorze.

Formuła festiwalu obejmuje właśnie takie prezentacje. Byłoby grzechem nie skorzystać z takiej szansy pokazania akurat tych tytułów. Dzięki takim prezentacjom publiczność festiwalowa należy do najlepiej wyedukowanych i najlepiej oswojonych z twórczością różnych kompozytorów w Polsce. Nikt inny nie ma możliwości obejrzenia na przestrzeni lat takich inscenizacji. Dbamy o to – zaznaczył Figas.

Sprzedaż biletów na tegoroczną edycję Bydgoskiego Festiwalu Operowego startuje już w ten w poniedziałek, 18 marca o godzinie 8:30.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści