[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Właściciel Jutrzenki szykuje się do budowy w Śródmieściu. Czy rozpocznie się ona w przyszłym roku?

Dodano: 18.10.2019 | 12:02

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Colian Developer od kilku lat przymierza się do wzniesienia nowego budynku przy ulicy Garbary. Obecnie deklaruje, że prace rozpoczną się w 2020 roku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Grupa Colian, do której należy między innymi marka Jutrzenka, czeka na pozwolenie na budowę nowego obiektu w miejscu dawnych zakładów cukierniczych przy ulicy Garbary. Wiadomo, że krytykowany kilkanaście miesięcy temu projekt ulegnie zmianie. Na razie nie wiadomo jednak, jak bardzo.

Za nowy projekt odpowiedzialna jest pracownia Lines Architekci, ale ani jej przedstawiciele, ani prokurent inwestora – spółki Colian Developer Michał Ciemiecki nie chcą ujawniać szczegółów na temat budynku. – Więcej informacji czy wizualizacje będziemy mogli pokazać dopiero, gdy będziemy mieli w rękach pozwolenie na budowę – mówi ten ostatni. A na wspomniane pozwolenie Colian czeka już ponad dwa miesiące.

Właściciel Jutrzenki szykuje się do budowy w Śródmieściu. Czy rozpocznie się ona w przyszłym roku?

Zobacz również:

Jak ugryźć 300 milionów? Akademia Muzyczna czeka na promesę od rządu

Rezerwa, z którą o inwestycji wypowiada się inwestor, ma swoje korzenie w burzy, która przetoczyła się przez miasto po publikacji pierwszych założeń projektu. W miejscu dawnych zakładów numer trzy zaproponowano budowę czterokondygnacyjnego obiektu, który miałby łączyć funkcje mieszkaniowe z usługowymi. Tyle że koncepcja pochodzącego z Sieradza architekta Sławomira Kolanusa wywołała lawinę krytyki pod adresem Coliana. Projektowi zarzucono powrót do złych nawyków rodem z lat dziewięćdziesiątych, zaproponowanie architektury nieprzystającej do śródmiejskiej zabudowy i – generalnie – wstecznictwo. Już w połowie 2017 roku w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL Ciemiecki zapowiadał, że projekt budynku przejdzie metamorfozę.

Od momentu tamtych zapowiedzi udało się przede wszystkim uchwalić nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla kwartału między Brdą, ulicą Focha, Jackowskiego a Królowej Jadwigi. Poprzedni pochodził jeszcze z 2000 roku i zakładał między innymi powstanie jezdni w miejscu, gdzie dzisiaj przebiega fragment linii tramwajowej do dworca kolejowego. Nowe zapisy umożliwiają z kolei inwestorowi przy Garbary 5 wzniesienie budynku mierzącego od 12 do nawet 20 metrów (wcześniejsze wytyczne mówiły o wspominanych czterech kondygnacjach) i zabudowanie nawet 80 procent działki.

W ubiegłym roku Colian Developer przygotował grunt pod inwestycję w centrum Bydgoszczy, wyburzając większość budynków dawnych zakładów Jutrzenki. Na niespełna półhektarowej działce pozostał jednak zabytkowy komin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments