Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wojna w różnych ujęciach – co obejrzeć w weekend?

Dodano: 21.03.2023 | 13:11

Na zdjęciu: Filmem, który zupełnie inaczej opowiada o psychologicznym balaście uczestnictwa w konfliktach zbrojnych, jest film, o którym niedawno było głośno, mianowicie Top Gun: Maverick.

Fot. nadesłane

Poszukując niebanalnego sposobu na spędzenie wieczoru, miłośnicy kina mają wiele pozycji do wyboru. Ci, których szczególnie interesuje tematyka wojenna, mają w czym wybierać. Warto skierować się w stronę rodzimych produkcji, aby bliżej poznać piętno, jakie II wojna światowa odcisnęła na ludziach, ale też spojrzeć przez pryzmat działań zbrojnych na mikroświat jednostki.

Okres II wojny światowej był dla uciemiężonych narodów wyjątkowo bolesnym przeżyciem. Pomimo koszmaru działań zbrojnych i codziennego obcowania ze śmiercią paradoksalnie życie toczyło się dalej. Aby choć na chwilę zapomnieć o tym, co dzieje się na ulicach, niektórzy szukali ucieczki w świecie kina. W przeciwieństwie do innych krajów Europy i reszty świata, w tym Francji, Niemiec czy Związku Radzieckiego, w Polsce całkowicie zamarło życie filmowe. Nie sposób zatem definiować polskiej kinematografii tego okresu. Po wojnie natomiast władze sowieckie trzymały żelazną ręką twórców, aby ci nie mieli swobody w przekazywaniu treści, obrazów, uczuć i emocji. Ludzką potrzebę oglądania filmów sowieci zaspokajali, tworząc kino propagandowe.

Julia, Anna, Genowefa… Zapomniane dzieło rodzimej produkcji

Osoby zainteresowane tematyką wojenną, a przynajmniej konsekwencjami psychologicznymi i społecznymi działań zbrojnych, mogą obejrzeć film zatytułowany Julia, Anna, Genowefa. Za reżyserię odpowiedzialna była Anna Sokołowska, a za scenariusz Andrzej Mularczyk. Tytuł miał premierę kinową (polską i światową) 15 marca 1968 roku. Jedną z aktorek, która została obsadzona w filmie, była Ewa Mirowska. Więcej na temat jej dorobku artystycznego można przeczytać w serwisie Spokeo: https://spokeo.pl/kino/osoba/ewa-mirowska. Film traktuje o psychologicznych konsekwencjach II wojny światowej z bardzo osobistej, jednostkowej perspektywy. Bohaterką jest 25-letnia Anna, która tuż po zamążpójściu odkrywa, że rodzice, których zna od dziecka, są przybrani. Próba odnalezienia prawdy o biologicznej rodzinie przysparza cierpienia jej najbliższym – mężowi i matce adopcyjnej.

Top Gun: Maverick – głośna kontynuacja klasyka kina

Filmem, który zupełnie inaczej opowiada o psychologicznym balaście uczestnictwa w konfliktach zbrojnych, jest film, o którym niedawno było głośno, mianowicie Top Gun: Maverick. Reżyserem był Joseph Kosinski. Za scenariusz z kolei odpowiadali Eric Warren Singer oraz Christopher McQuarrie. Produkcja miała swoją światową premierę 18 maja 2022 roku. W Polsce ukazała się w kinach 27 maja 2022 roku. Jedną z aktorek występujących w produkcji była Jennifer Connelly, która wcieliła się w postać Penny Benjamin. Więcej na temat biogramu aktorki można poczytać tutaj: https://spokeo.pl/plotki/jennifer-connelly. Główną rolę przydzielono Tomowi Cruise’owi, który odegrał postać Pete’a „Mavericka” Mitchella. 30-letnie doświadczenia w pilotażu myśliwcem bohatera produkcji owocują awansem na przedstawiciela pilockiej spec-grupy. Wydarzenia z przeszłości powracają do niego niczym bumerang, a Pete musi stanąć w obliczu demonów przeszłości, ale też oko w oko z synem swojego przyjaciela – oficera Nicka Bradshawa, który zginął podczas jednej z misji.