Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zimowa przerwa zakończona. Na Kujawskiej trwa układanie nawierzchni

Dodano: 04.03.2021 | 10:10

Na zdjęciu: Obecnie pracownicy PBDI Toruń kładą kolejne warstwy nawierzchni na ulicy Kujawskiej, na odcinku pomiędzy rondem Kujawskim a Inowrocławskim.

Fot. ZDMiKP

Po zimowej przerwie wznowiono prace przy rozbudowie ulicy Kujawskiej. Trwa układanie nawierzchni na odcinku od ronda Kujawskiego w kierunku Inowrocławskiej. Kontynuowane są także roboty brukarskie, ziemne, energetyczne i gazowe.

Jak przekazuje ZDMiKP, poprawa pogody pozwoliła uruchomić po zimowej przerwie, pracę regionalnych wytwórni mas bitumicznych. – Dzięki temu wykonawca przystąpił już do układania nawierzchni na ulicy Kujawskiej przy Konopnickiej. W dalszej kolejności układana będzie nawierzchnia na ulicach Solskiego oraz zachodniej jezdni Kujawskiej – dodają drogowcy. Po zakończeniu układania nawierzchni oraz oznakowaniu nowych tras, będzie można przełożyć ruch na nowe jezdnie – w związku z zamknięciem Mostu Uniwersyteckiego, szczególnie oczekiwane jest udostępnienie drugiej jezdni ulicy Kujawskiej. Wraz z oddaniem do użytku nowych jezdni, drogowcy chcą także uruchomić sygnalizację świetlną na rondach Bernardyńskim i Kujawskim.


CZYTAJ TAKŻE: Podpisano umowę na podparcie Mostu Uniwersyteckiego. Znamy cenę operacji


W ramach rozbudowy Kujawskiej kontynuowane są również prace brukarskie, ziemne, energetyczne i gazowe. – Najwięcej robót w tym zakresie mamy na ulicach: Wojska Polskiego, Chołoniewskiego i Zbożowym Rynku – informuje ZDMiKP. Przy sprzyjających warunkach pogodowych wykonawca rozpocznie też prace przy układaniu nawierzchni na drogach rowerowych w obrębie całej inwestycji. Ich podbudowa została wykonana już wcześniej.

Dalsze prace prowadzą też archeolodzy. – Po dotychczasową jezdnią Zbożowego Rynku odkrywane są dalsze pozostałości wczesnośredniowiecznego cmentarza (ok. XI w.) oraz kamiennego traktu, który wiódł w stronę Bramy Kujawskiej (ulica Długa) – oznajmili drogowcy. Badacze spodziewają się dalszych odkryć w rejonie skrzyżowania z ulicą Wiatrakową oraz pod chodnikiem zlokalizowanym tuż przy kamienicach.
Kontynuowane są też prace przy budowie schodów łączących ulicę Kujawską ze Wzgórzem Wolności. – Nowe schody będą co kilkanaście stopni posiadały platformy o szerokości dwóch metrów, w których docelowo mogą zostać ustawione ławki. Z myślą o rowerzystach zamontowana zostanie rynna, która umożliwi wygodne prowadzenie roweru pod górę. Wcześniej takie rozwiązanie zdało egzamin z wiadukcie nad ul. Grunwaldzką oraz kładce nad Kanałem Bydgoskim – przekonuje ZDMiKP. I dodaje, że budowa standardowej drogi rowerowej czy podjazdu w miejscu o tak dużym nachyleniu oznaczałaby „bardzo dużą ingerencję w zieleń i zabudowanie skarpy ciągami murów oporowych”. – Do Parku Wolności możne też dojechać standardowymi drogami rowerowymi od strony ul. Wojska Polskiego – przekazał zarząd dróg.

Zimowa przerwa zakończona. Na Kujawskiej trwa układanie nawierzchni

Zobacz również:

Bydgoskie ulice dziurawe jak ser. ZDMiKP zlecił remonty

Warto dodać, że pomiędzy obiema jezdniami ul. Kujawskiej, po południowej stronie ronda powstanie parking park & ride. – Ma on zachęcać do przesiadki na tramwaj i kontynuowania podróży po ścisłym centrum miasta komunikacją publiczną – przekonują drogowcy. W tym miejscu zakończyły się już główne roboty ziemne i kanalizacyjne, jednak ten teren stanowi nadal zaplecze budowy.

Obecnie prowadzone prace są kontynuacją robót prowadzonych w okresie zimowym. – W ostatnich tygodniach na ulicy Solskiego wykonany został blisko stumetrowy odcinek torowiska w kierunku Szwederowa – przypomina ZDMiKP. Torowisko w tym miejscu będzie pełniło funkcję torów odstawczych, a docelowo – nowej linii tramwajowej na Szwederowo. Dzięki temu rozwiązaniu przy okazji realizacji torowiska w kierunku ronda Grunwaldzkiego nie będzie konieczności kolejnej przebudowy ronda Kujawskiego.

W ostatnim czasie, tuż po zamknięciu mostu Uniwersyteckiego, otwarta została też ulica Toruńska w kierunku ronda Toruńskiego. – Jeżeli prace na budowie pozwolą, uruchomiony zostanie także ruch dla pojazdów w kierunku ronda Bernardyńskiego – zapowiadają drogowcy.

Prace na Kujawskiej potrwają do połowy 2021 roku. Wiosną rozpocznie się porządkowanie terenu i nasadzenia zieleni. Rozbudowa ulicy to największy projekt komunikacyjny ostatnich lat w Bydgoszczy. W jej ramach wybudowane zostało m.in. nowe torowisko oraz jezdnia pomiędzy jezdniami rond Kujawskiego i Bernardyńskiego.

3.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
2 lat temu

Dlaczego w dalszym ciągu nikt nie czyta tekstu przed opublikowaniem? Wstyd. Ciągle wstyd!