Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 7 • L 5
13C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
8C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoŻłobek w centrum Bydgoszczy wznowi działalność. Testy u ponad 100 osób wykluczyły koronawirusa
Żłobek Bydgoszcz
04.06.2020 | 15:42

Żłobek w centrum Bydgoszczy wznowi działalność. Testy u ponad 100 osób wykluczyły koronawirusa

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Miejski żłobek "Słoneczko" mieszczący się przy placu Poznańskim ma zostać ponownie otwarty od poniedziałku, 8 czerwca.

Fot. Szymon Fiałkowski

Badania wykonane u przeszło stu osób – pracowników, rodziców i dzieci ze Żłobka Miejskiego nr 1 „Słoneczko” wykluczyły u nich zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W tym gronie jest opiekunka, u której początkowo stwierdzono obecność koronawirusa. – Jeśli dotrze do nas decyzja sanepidu o braku przeciwwskazań do otwarcia placówki, wznowi ona działalność od poniedziałku – zapowiada w rozmowie z nami Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Rafała Bruskiego. 

Przypomnijmy, w miniony poniedziałek, 2 czerwca do dyrekcji żłobka mieszczącego się przy placu Poznańskim dotarła wiadomość o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa u jednej z opiekunek. O sprawie jeszcze tego samego dnia poinformowano personel i rodziców. Pełna lista osób, które mogły mieć kontakt z opiekunką, trafiła również do bydgoskiego sanepidu. Żłobek został zamknięty, a 178 osób zostało skierowane na obowiązkową, 14-dniową kwarantannę.

We wtorek u ponad połowy osób z kwarantanny pobrano wymazy. Także u opiekunki, która wcześniej została przebadana na obecność koronawirusa na zlecenie szpitala dziecięcego, gdzie przebywało jej dziecko. Jak się dowiedzieliśmy, badanie wykonało laboratorium zewnętrzne. Początkowo zaraportowano wynik jako dodatni. Później nadeszła jednak korekta – poinformowano w niej o niejednoznacznym rezultacie próbki. Z kolei test przeprowadzony już przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy dał wynik negatywny. W środę badanie powtórzono – z identycznym skutkiem.

Taki sam rezultat dały badania przeprowadzone u ponad 100 innych osób. – Spośród osób z najbliższego kontaktu przebadano 21 osób z personelu placówki, 20 dzieci, które uczęszczały do żłobka oraz 62 osoby z otoczenia dzieci – wylicza Olga Radkiewicz, rzecznik WSSE w Bydgoszczy. W związku z tym podjęto decyzję o braku wskazań do przeprowadzenia testów u innych osób, które mogły mieć kontakt ze żłobkiem. W czwartek bydgoski sanepid rozpoczął informowanie osób objętych kwarantanną o jej wygaśnięciu. Wiadomość do wszystkich niemal 180 osób powinna dotrzeć najpóźniej w piątek.

Jak zapowiada Olga Radkiewicz, jeszcze w czwartek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ma przekazać dyrekcji żłobka informację o formalnej możliwości wznowienia działalności. Po południu skontaktowaliśmy się z rzecznik prezydenta Bruskiego Martą Stachowiak, aby potwierdzić, czy dokument już dotarł. – Na razie jeszcze na niego czekamy. Jeśli do nas dotrze, wówczas żłobek ponownie zacznie funkcjonować od najbliższego poniedziałku, 8 czerwca – deklaruje Stachowiak.

W województwie kujawsko-pomorskim od początku epidemii stwierdzono 596 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W tym momencie tzw. aktywnych przypadków jest 55. Od początku czerwca zanotowano jedynie trzy nowe zakażenia, w tym dwa – w czwartek (oba z Bydgoszczy).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści