Miejska plaża i kąpielisko w parku niedaleko Łuczniczki. Ratusz szuka wykonawcy wstępnego projektu
Dodano: 08.03.2020 | 17:45Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Kąpielisko miejskie miałoby powstać w parku Centralnym niedaleko trzech hal sportowych: Immobile Łuczniczki, Torbydu i Areny Bydgoszcz.
Fot. Szymon Fiałkowski
Miasto chce rozwinięcia pomysłu utworzenia kąpieliska w parku Centralnym pomiędzy halami Łuczniczka i Arena Bydgoszcz a mostem Pomorskim. Do 30 listopada planuje pozyskać wstępną dokumentację dla tej inwestycji.
Dyskusja o utworzeniu miejskich kąpielisk trwa w Bydgoszczy już od kilku lat. Po pierwsze determinowana jest sentymentem, którym część mieszkańców darzy dawne tereny do rekreacji – choćby Balaton na Bartodziejach, po drugie – brakiem takich miejsc po likwidacji odkrytego basenu przy kompleksie Astorii. W ślad za tym pojawiło się już kilka propozycji lokalizacji dla kąpieliska. Miasto chciało między innymi wytyczenia go na Wyspie Młyńskiej. Na drodze stanął jednak Urząd Żeglugi Śródlądowej, który stwierdził, że będzie ono kolidowało z odbywającą się na Brdzie żeglugą.
Podobnych obiekcji UŻŚ nie ma w przypadku kolejnej lokalizacji nad Brdą – w parku Centralnym położonym pomiędzy ulicą Toruńską a prawym brzegiem rzeki. Według planów ratusza, właśnie tam miałby powstać zbiornik o powierzchni około trzech tysięcy metrów kwadratowych wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą – plażą, punktami gastronomicznymi, odnowionymi ścieżkami i trasami dla rowerów. Kąpielisko miałoby być zasilane oczywiście wodą z Brdy.
Zobacz również:
Moc atrakcji przy nowym kompleksie Astorii. Miejskie kąpielisko z plażą, boiskami i parkiem linowym
Pod koniec lutego miasto ogłosiło, że szuka firmy, która wykona wstępną dokumentację projektową dla kąpieliska. Koncepcja programowo-przestrzenna ma zawierać nie tylko wskazówki do dalszych etapów projektu, ale również szeroką dokumentację przyrodniczą. Sam park Centralny z jednej strony wygląda na zaniedbany (czego dowodem są popękane i niejednorodne chodniki prowadzące między innymi do hal sportowych na Babiej Wsi), z drugiej – jest bogatym ekosystemem – siedliskiem wielu ptaków i ostatnim na terenie Bydgoszczy turzycowiskiem (występującą na podmokłych terenach roślinnością zdominowaną przez turzyce). Oferty w przetargu można składać do najbliższego wtorku, 10 marca. Samą koncepcją urzędnicy chcą dysponować zaś do końca listopada.
Przygotowane dokumenty mają umożliwić nie tylko ocenę, jak rozległa będzie inwestycja, ale również – ile osób będzie mogło korzystać z kąpieliska. No i sprawa równie istotna – ile będzie kosztowało zagospodarowanie terenu (wiadomo, że nienaruszone mają pozostać drzewa nadbrzeżne stanowiące lęgowisko dla ptaków), a następnie – jego utrzymanie. Ratusz wskazuje bowiem, że teren ma zyskać pełne zaplecze dla ratowników, nowe oświetlenie, a także monitoring. Urzędnicy oczekują więc od wykonawcy koncepcji cyklicznych spotkań umożliwiających śledzenie postępów prac.
W połowie ubiegłego roku odpowiedzialny za nadzór nad projektem kąpieliska Wydział Inwestycji urzędu miasta pozyskał większość opinii zainteresowanych instytucji – oprócz wspomnianego Urzędu Żeglugi Śródlądowej swoje stanowisko wyraziła między innymi spółka MWiK, a także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie czy inne wydziały bydgoskiego magistratu. Najwięcej wskazówek trafiło od Wydziału Gospodarki Komunalnej, który szeroko omówił kwestie zabezpieczenia istniejącej w parku roślinności i zwierząt. Wskazał również, aby przyszły zbiornik przypominał swoim wyglądem te istniejące w Myślęcinku.
Miasto na wstępnym etapie prac ma wytyczone również inne lokalizacje dla miejskich kąpielisk – omawiany wyżej Balaton (tam jednak urzędnicy napotkali sprzeciw ze strony Rady Osiedla Bartodzieje) czy park Akademicki (teren glinianek pomiędzy Auchanem a kampusem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie). W planach jest także odtworzenie kompleksu rekreacyjnego przy powstającym basenie Astorii. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Wiesław Zawistowski jako możliwe miejsca dla kąpielisk wskazuje także: Myślęcinek, nabrzeże Brdy w Smukale, gliniankę w parku Milenijnym (teren przy ulicy Fordońskiej niedaleko Starego Fordonu) oraz kolejny odcinek Brdy – przy ulicy Fordońskiej pomiędzy kartodromem a Bydgoską Fabryką Kabli).
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022