Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Będzie nowe rondo, zostaną stare problemy? Interweniujemy w sprawie inwestycji na Szwederowie [ZDJĘCIA]

Dodano: 03.11.2021 | 11:17
budowa rondo Szwederowo Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W ramach przebudowy skrzyżowania ulic: Brzozowej, Bielickiej oraz Inowrocławskiej powstały już zręby wyspy przyszłego ronda. Przy sprzyjającej pogodzie prace powinny zakończyć się przed Świętami Bożego Narodzenia.

Fot. Eryk Dominiczak

Od połowy października trwa przebudowa skrzyżowania ulic: Brzozowej, Bielickiej oraz Inowrocławskiej na rondo. Z naszych analiz wynika jednak, że bez zmiany lokalizacji przystanku w kierunku centrum miasta nie zostanie osiągnięty jeden z celów jego powstania – poprawa przepustowości. Drogowcom zasugerowaliśmy więc korektę jego położenia. – Wszystkie nasze wydziały są na „tak”. Przeprowadzimy wizję lokalną w terenie i spróbujemy nanieść poprawki – deklaruje w rozmowie z nami Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Modernizacja skrzyżowania na Szwederowie to efekt postulatów mieszkańców. Jego skomplikowana geometria dawała się we znaki zwłaszcza kierowcom próbującym włączyć się do ruchu od strony ulicy Bielickiej. Szczególnie – w godzinach szczytu. Projekt przebudowy został więc zgłoszony do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego i zyskał poparcie blisko dwustu głosujących. Prace rozpoczęły się w połowie minionego miesiąca. Wykonuje je firma Strabag w ramach rozszerzenia ubiegłorocznego zadania realizowanego przy ulicy Stawowej na Błoniu.

Cele budowy ronda są dwa – poprawa bezpieczeństwa oraz zwiększenie przepustowości. Ale drugi z tych elementów może być trudny do osiągnięcia, jeśli po zakończeniu inwestycji autobusy nadal będą stawały na przystanku Brzozowa/Bielicka (w kierunku ronda Inowrocławskiego) w dotychczasowym miejscu – w rejonie sklepu monopolowego i w sąsiedztwie budynków przy ulicy Brzozowej 37 i 39. Przystanek znajduje się bowiem na zjeździe z przyszłego ronda. Zatrzymują się na nim autobusy linii nr 64 oraz 69 i 89. Od godziny 12:00 do 16:00 to od dziesięciu do dwunastu pojazdów na godzinę.

ZDMiKP potwierdziło nam, że według założeń projektu przebudowy skrzyżowania po jej zakończeniu przystanki mają wrócić na wcześniejsze lokalizacje (obecnie są przeniesione na ulicę Inowrocławską). Dlatego też zasugerowaliśmy, aby przystanek w kierunku centrum miasta został na stałe zlokalizowany przed rondem, właśnie na ulicy Inowrocławskiej. Dzięki temu po zatrzymaniu się autobusu zachowana byłaby przejezdność większości relacji na rondzie – ulicy Bielickiej w osi północ-południe, przejazdu z niej w kierunku Inowrocławskiej lub Brzozowej, bez przeszkód mógłby odbywać się także ruch w stronę Błonia.

Jak przekazał nam Tomasz Okoński, nasza propozycja jeszcze we wtorek trafiła do kilku wydziałów ZDMiKP. I wszystkie, między innymi wydział przygotowania inwestycji, ten pomysł poparły. Zielone światło miał dać również dyrektor drogowców Wojciech Nalazek.

Tyle że to nie przesądza, że takie rozwiązanie zostanie wprowadzone. Modernizacja skrzyżowania na Szwederowie jest bowiem realizowana z budżetu BBO, a środki na nią są w nim ściśle określone. A przeniesienie przystanku wiązałoby się z wytyczeniem dodatkowego przejścia dla pieszych – po południowej (od strony ogródków działkowych) stronie ulicy Bielickiej oraz budową chodnika prowadzącego do przystanku. – Potrzebna byłaby też zmiana kształtu wlotu we wspomnianą południową część ulicy Bielickiej – dodaje Okoński. W środę drogowcy mają więc na miejscu przeprowadzić wizję lokalną i usiąść do rozmów z wykonawcą inwestycji. Pozwoli to ocenić, czy jest szansa na realizację tego zadania w ramach obecnie trwających prac czy konieczne będzie wykonanie go osobno.

Strabag na budowę ronda u zbiegu ulic: Brzozowej, Bielickiej i Inowrocławskiej ma dwa miesiące – jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, roboty powinny zakończyć przed Świętami Bożego Narodzenia. Powstał już zarys wyspy ronda, trwają prace przy przygotowaniu terenu pod nowe chodniki. W ramach zadania doświetlone mają zostać przejścia dla pieszych. Obecnie obowiązuje organizacja ruchu uniemożliwiająca przejazd w kierunku Brzozowej oraz Inowrocławskiej od strony Bielickiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
2 lat temu

Piekny przykład jakimi baranami są re osły z zdmikp…gazeta musi im pokazać ze coś co zaprojektowali jest bublem…..kpina

Marek
Marek
2 lat temu

Bublem jest zdmkp Nie wiedzieć kto tam pracuje czy mają pojęcie o czym kolwiek brak słów

Rita
2 lat temu

Moim zdaniem przystanki jeżeli będą przesunięte wywoła to duże niezadowolenie ponieważ zaraz po obu przystankach są kioski ,stanowi to wygodę dla pasażerów.

Greg
Greg
2 lat temu

Nie wierzę! W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy głosowali na budowę ronda, aby ułatwić życie „zwłaszcza kierowcom próbującym włączyć się do ruchu od strony ulicy Bielickiej”. Rondo to zapewni, bowiem pojazdy z Bielickiej będą uprzywilejowane w stosunku do Inowrocławskiej. Tyle i tylko tyle. Czy ktoś spytał głosujących obywateli, czy podoba im się przesunięcie przystanku w szczere pole w ramach popartego przez nich projektu? Kto tutaj miesza i po co?

Marcin
Marcin
2 lat temu

Od dwóch dni nic się nie dzieje a to naprawdę nic trudnego ,przeniesienie przystanku jest na plus dla mieszkańców irytujące jest to że drogowcy nic nie robią .ja jako mieszkaniec tego osiedla zrobił bym to zupełnie inaczej i tańszym kosztem bez żadnych problemów

Piotr
Piotr
2 lat temu

Jak chodziło o podatne na brud granitowe płyty na Starym Rynku, to nikt nie mówił o problemach z zabezpieczaniem środków na ich czyszczenie. Faktem jest, że te koszty trzeba ponosić. Jak trzeba położyć 100 m kw. trwałego i nie wymagającego czyszczenia chodnika pod przystankiem, to jest problem. Uznanie dla optymalnych decyzji.

Shizo
Shizo
2 lat temu

Takie małe debilne rondo ma ułatwić włączenie się do ruchu od strony BIelickiej? Pytam jak?? Przecież tam się nawet jeden samochód nie zmieści. Przeniesienie przystanków dalej od ronda jest NIEZBĘDNE żeby rondo się nie korkowalo i nie blokowały widoczności a pieszy przejdzie 50m nic mu się nie stanie ale to i tak jest problem wtórny, rondo powinno być duże, wyburzone te stare budy monopol itd miejsca tam jest dość na wszystko

Piotr
Piotr
2 lat temu

Przeniesienie przystanków OK, poprawi przepustowość za rondem ale jeżeli wykonawca nie zrobi zatoczki dla autobusów tylko będą się zatrzymywały na jezdni i wstrzymywały ruch to cały zabieg o kant d-u-p-y!!!

Marek
Marek
2 lat temu

To rondo jest za małe i źle wyprofilowane. Wlot od strony ul.Inowrocławskiej sprawia wrażenie drogi z pierwszeństwem. Kolizje będą nieuniknione!