Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudowa chodnika przy Andersa może zacząć się w tym roku. Wszystko zależy od finansów
andersa bydgoszcz
02.09.2020 | 10:10

Budowa chodnika przy Andersa może zacząć się w tym roku. Wszystko zależy od finansów

Na zdjęciu: Ciąg pieszo-rowerowy ma powstać przy odcinku ulicy Andersa pomiędzy Gieryna i Geodetów. Został on wybudowany podczas realizacji linii tramwajowej do Fordonu.

Fot. BB/archiwum

Budowa brakującego chodnika przy ulicy Andersa to kluczowa inwestycja dla wielu mieszkańców terenów w rejonie zajezdni tramwajowej Łoskoń. Nacisk na realizacje ciągu, nieuwzględnionego podczas budowy linii tramwajowej, jest prowadzony od kilkunastu miesięcy. Ostatnie informacje z ZDMiKP poddają w wątpliwość wcześniejsze obietnice urzędników, na czele z zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem, wedle których budowa miała rozpocząć się w 2020 roku.

Wybudowany w ramach realizacji linii tramwajowej do Fordonu odcinek ulicy Andersa – pomiędzy ulicą Gieryna a Geodetów – nie posiada chodnika. Projektanci inwestycji nie wsłuchali się w uwagi społeczne dotyczące realizacji ciągu pieszego. Warto dodać, że w uchwalonym w marcu 2016 roku (lecz projektowanym znacznie wcześniej – jeszcze przed ukończeniem budowy linii do Łoskonia) miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano na terenach dotąd niezagospodarowanych przede wszystkim rozwój funkcji mieszkaniowej jedno i wielorodzinnej. Pomimo że już po otwarciu linii można było zaobserwować, że chodnik w tym miejscu faktycznie jest potrzebny, ZDMiKP nie kwapił się do naprawienia błędu.

Zobacz również:

Wraca temat budowy chodnika przy Andersa

Problemy związane z brakiem chodnika unaoczniły się po wybudowaniu dwóch budynków mieszkalnych po zachodniej stronie ulicy (kompleks For You). Po licznych apelach o jego realizacje, zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz zadeklarował, że inwestycja zostanie zrealizowana w 2020 roku. – ZDMiKP planuje rozpocząć budowę chodnika w ciągu ulicy Andersa, na odcinku od ulicy Narcyza Gieryna w kierunku Łoskonia w 2020 roku. Prace budowlane rozpoczną się po technicznym i formalno-prawnym przygotowaniu zadania, najprawdopodobniej na przełomie II i III kwartału tego roku – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej Katarzyny Zwierzchowskiej z jesieni 2019 roku. 

Wiosną tego roku na Andersa doszło do jednego wypadku i dwóch kolizji drogowych – nie odnotowano jednak żadnych zdarzeń z udziałem pieszych. Mieszkańcy For You zaczęli zatem ponownie apelować o budowę chodnika. Wówczas Kozłowicz, w odpowiedzi na pytanie radnego Lecha Zagłoby-Zyglera poinformował, że zadanie „zostanie rozpoczęte po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji technicznej”. Jednocześnie podał jednak nową datę planowanego startu prac – przełom III i IV kwartału tego roku. Ten sam termin padł także w lipcowej odpowiedzi na interpelację radnej Zwierzchowskiej.

W związku ze zbliżającym się terminem zapowiadanego startu inwestycji zapytaliśmy zarząd dróg, na jakim etapie są przygotowania do inwestycji i czy ruszy ona zgodnie z obietnicami Kozłowicza. – Pamiętamy o mieszkańcach i budowie chodnika przy ulicy Andersa. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami inwestycja jest nadal planach. Jeżeli pozwolą na to możliwości finansowe lub oszczędności z pozostałych zadań, chcielibyśmy rozpocząć prace jeszcze w tym roku – informuje rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński. Z odpowiedzi wynika jednak, że szanse na rozpoczęcie inwestycji jesienią 2020 roku zależą od stanu finansów drogowców.

Warto przypomnieć, że budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Andersa będzie – z „uwagi na długi odcinek”  realizowana etapami w ciągu następnych lat. – Pierwszy będzie obejmować fragment o długości około 180 metrów i zakończy się na wysokości bloku zlokalizowanego przy gen. Bora-Komorowskiego 63 – napisał Kozłowicz w odpowiedzi na niedawną interpelację radnej Zwierzchowskiej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jurgen
Jurgen
9 miesięcy temu

ZDMiKP to jedno niekompetentne szambo.Skończyła sie zima w marcu,to informowali,że mają spore oszczędności z racji tego,że nie potrzeba było sypać tyle soli,teraz mają coś dobudować,coś co jak zwykle spieprzyli na początku inwestycji,to już dają do zrozumienia ,że nie mają kasy….coś tu śmierdzi w tej dziwnej,kolesiowskiej firmie

Powiązane treści