Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoszczanie wybiorą kolejność miejskich inwestycji. Znamy plan konsultacji na 2021 rok
solskiego bydgoszcz
04.01.2021 | 10:54

Bydgoszczanie wybiorą kolejność miejskich inwestycji. Znamy plan konsultacji na 2021 rok

Na zdjęciu: W planie konsultacji na 2021 zawarto m.in. zapytanie mieszkańców o nowe trasy tramwajowe. W ramach rozbudowy Kujawskiej przygotowano już fragment odcinka, który w najbliższych latach ma zostać poprowadzony ulicą Solskiego i Piękną do Szubińskiej.

Fot. ZDMiKP

Ratusz opublikował wykaz planowanych konsultacji społecznych na rok 2021. Władze zamierzają zapytać mieszkańców przede wszystkim o kolejność realizacji inwestycji przez miasto, a także o koncepcję miejskich kąpielisk czy rozbudowę sieci tramwajowej.

Informacja na temat planowanych konsultacji społecznych jest publikowana na przełomie roku i dotyczy tych działań, które są prowadzone z inicjatywy prezydenta Bydgoszczy. Według urzędu miasta, w 2021 roku przeprowadzonych zostanie 10 konsultacji – choć jak pokazuje praktyka z poprzednich lat, wiele zapowiedzi jest przekładanych na bliżej nieokreślony termin. W zeszłym roku ratusz planował m.in. przedstawienie założeń do koncepcji przebudowy II etapu ulicy Nakielskiej – od Ronda Grunwaldzkiego do ulicy Nasypowej. Te jednak – z uwagi na wiele czynników, przede wszystkim z uwagi na brak środków na realizację zadania – nie odbyły się.

Zobacz również:

Czekając na przebudowę Nakielskiej. Miedzyń wciąż czeka na kluczową inwestycję

W 2021 roku jako pierwsze odbędą się tradycyjne konsultacje w sprawie rozwoju Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Obecnie trwa też liczenie głosów w edycji 2020, ponieważ wybór projektów odbywał się w dniach od 1 do 30 grudnia. Wyniki BBO mamy poznać do 20 stycznia; prawdopodobnie w tym samym czasie ratusz zapyta, co warto by zmienić w realizacji budżetu partycypacyjnego.

Kluczowe (a zarazem budzące najwięcej emocji) dla przyszłości Bydgoszczy będą konsultacje dotyczące realizacji kolejności inwestycji przez miasto. Prezydent Rafał Bruski ogłosił ten pomysł już latem 2020 roku i tłumaczył go sytuacją finansową. – Do 2023 roku będziemy mieli ok. 600 milionów złotych mniej na inwestycje. Wiele z nich jest oczekiwanych i wszystkie chciałbym zrealizować, ale w tej chwili trzeba wybierać. Poprzez konsultacje chciałbym ustalić kolejność, aby suma głosów determinowała nasze decyzje. Tempo realizacji będzie uzależnione od sytuacji finansowej miasta. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy na jakąś inwestycję pozyskamy dofinansowanie unijne lub z ministerstwa. Wtedy taki projekt znajdzie się na górze rankingu – zapowiedział prezydent Bruski.

Na wstępnej liście zadań poddanych pod konsultacje znalazło się kilkanaście propozycji: wspomniana przebudowa Nakielskiej, rozbudowa stadionu Polonii, budowa basenu na osiedlu Leśnym i basenu rehabilitacyjnego przy ulicy Jesionowej, rewitalizacja Parku Akademickiego w Fordonie, budowa kolejki wąskotorowej i biegunarium w Myślęcinku, przebudowa ronda Jagiellonów, utworzenie Fordońskiego Centrum Kultury czy zagospodarowanie terenów wokół Kanału Bydgoskiego. Ostateczna pula inwestycji do wyboru ma zostać upubliczniona i poddana pod głosowanie jeszcze w styczniu.

Na liście zadań, o których losach zdecydują bydgoszczanie znajdują się również takie, których wizja także ma zostać poddana ocenie społecznej. Jeszcze w I kwartale 2020 roku urzędnicy zamierzają przeprowadzić badania opinii publicznej dotyczące koncepcji realizacji kąpielisk nad Brdą w Parku Centralnym oraz przy zbiorniku wodnym Balaton na Bartodziejach. W grudniu ratusz przedstawił wizualizacje, jak mogłyby wyglądać publiczne miejsca do pływania (CZYTAJ WIĘCEJ).

Urzędnicy chcą też zapytać mieszkańców o zagospodarowanie zachodniej strony Starego Rynku, w szczególności uwzględniając odbudowę Zachodniej Pierzei. Pomysł powrotu do przedwojennej zabudowy był bardzo żywym tematem dyskusji w okresie przed wybuchem epidemii (jeszcze w styczniu planowano, że konsultacje w tej sprawie odbędą się w drugiej połowie roku, wraz z głosowanie na projekty BBO). Termin nowych konsultacji ws. pierzei zostanie uzgodniony z Radą Miasta Bydgoszczy po zakończeniu konsultacji społecznych dotyczących kolejności realizacji inwestycji przez miasto.

Na 2021 rok planowane są również konsultacje związane z inwestycjami drogowymi. ZDMiKP wraz z mieszkańcami chce dopracować projekty utwardzania ulic gruntowych, wybranych w ramach II etapu miejskiego programu. Są to ulice: Sowia, Odrzańska, Podhalańska, Wejherowska, Gradowa, Wycieczkowa, Platynowa, Bortnowskiego (od Wyzwolenia do Dorodnej), Gościeradzka, Krynicka, Przyłubska, Kudowska, Rajdowa, Pszczelna, Kogucia, Strusia, Legnicka, Otorowska, Indycza i Gęsia. Wyłożenie koncepcji przebudowy dla pierwszej grupy ulic nastąp w I kwartale, a dla drugiej – w III kwartale tego roku.


CZYTAJ WIĘCEJ: Gruntowny bilans ZDMiKP. Do utwardzenia jest jeszcze 400 ulic


Również w III kwartale 2021 roku planowane są konsultacje w sprawie przebudowy układu drogowego związanego z budową siedziby Akademii Muzycznej. Przebudowa ma objąć realizację przedłużenia ulicy Paderewskiego w stronę przyszłego kampusu, ale również kontrowersyjną realizację ulicy Nowomazowieckiej, której sprzeciwiają się bydgoscy społecznicy. W tym roku mają się również odbyć konsultacje dotyczące rozwoju sieci tramwajowej w najbliższych latach – ratusz planował je już w 2020 roku. Przypomnijmy, że miasto zleciło wykonanie koncepcji budowy trzech nowych tras: aleją Wyszyńskiego (od ronda Fordońskiego do pętli Bielawy), pomiędzy pętlą Rycerska a ulicą Gdańską oraz wzdłuż ulic Solskiego, Pięknej, Szubińskiej i Kruszwickiej.

Ważne dla rozwoju miasta, ale też obszarów podmiejskich będą planowane na ten rok konsultacje społeczne dotyczące dokumentu „Strategia ZIT” oraz Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Termin konsultacji pierwszego dokumentu jest jednak, jak piszą urzędnicy, „zależny od wdrażania nowej perspektywy przez stronę rządową oraz samorząd województwa”. Konsultacje dotyczące planu transportowego dla obszaru Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz (który może otworzyć drogę do postulowanych inwestycji w transport kolejowy) zapowiedziano na koniec 2021 roku. Również w IV kwartale mają odbyć się badania dotyczące koncepcji działania Bydgoskiego Biura Seniora przy ulicy Dworcowej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
9 miesięcy temu

Może pomyśleć o zmianie nawierzchni ulicy Lubelskiej. Patrząc na tą ulicę, często zadaję sobie pytanie czy ktoś o niej zapomniał?

Lidia
Lidia
9 miesięcy temu

Ulica Bagienna boczna od Dabrowej znowoz zapomniana mimo 50 lat petycji i juz trzeciego pokolenia mieszkancow tej uliczki majacej 50 metrow.Korzystaja z niej praktycznie codziennie dostawcy sklepow,rzemieslnicy,mieszkancy osiedla Rupienica i z Wyzyn.
No coz,znowoz dziury,kaluze,urwane tlumiki samochodow,kurz wiosna i latem…..Île jeszcze przyjdzie nam czekac i prosic ?

Adam
Adam
9 miesięcy temu

Konsultacje podobnie jak bbo nie są transparentne.

Sebastian
Sebastian
9 miesięcy temu

Ja zapytam…..jaki idiota kazał pare lat temu rozebrać tory kolejki wąskotorowej w myslecinku a teraz po paru latach chce je ponownie budować???? Co na to Pan odpowie Panie Bruski?

Powiązane treści