Bydgoszcz
1C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 1 • L 0
3C
Czw
4C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCztery lata temu zlikwidowano boisko w Fordonie. Dziś trwają prace nad planem dopuszczającym zabudowę jego terenu
boisko Kasztelanka Fordon
27.12.2020 | 16:45

Cztery lata temu zlikwidowano boisko w Fordonie. Dziś trwają prace nad planem dopuszczającym zabudowę jego terenu

Na zdjęciu: Boisko przy ulicy Swobodnej zostało zdemontowane w 2016 roku. Teraz MPU przygotowuje projekt planu miejscowego, który dopuści realizację w tym miejscu nowej zabudowy.

Fot. Fordon na co dzień/archiwum

Cztery lata temu, w grudniu 2016 roku nastąpiła likwidacja boiska przy ulicy Swobodnej w Fordonie. Na miejscu popularnego „zielonego” mogą niebawem powstać budynki mieszkalne – Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła projekt nowego planu miejscowego dla tego obszaru i do 15 stycznia czeka na uwagi mieszkańców.

Sporządzanie nowego planu miejscowego „Fordon-Ryńskiego” rozpoczęło się w 2018 roku. Jak podkreśla MPU w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej nowego planu, najistotniejszą przesłanką do jego stworzenia jest uznanie potrzeby „zmiany zasad kształtowania zabudowy i jej funkcji oraz układu transportowego wewnątrz kwartału, zlokalizowanego pomiędzy ulicami Mikołaja Ryńskiego, Swobodną i Wyzwolenia”. Wnioski o zmianę planu składano od 2006 roku – najistotniejszymi z nich były te, składane przez poprzednią współwłaścicielkę gruntu i zarazem spadkobierczynię drugiego z dawnych właścicieli terenu, na którym do niedawna istniało boisko i plac zabaw.

Zobacz również:

Stalowe podpory na ratunek Wiaduktom Warszawskim

Przypomnijmy: dokładnie cztery lata temu, w grudniu 2016 roku, z placu przy Swobodnej zaczęły znikać kolejne elementy boiska, które w epoce przedorlikowej wyróżniało się nawierzchnią – zielonym dywanem (stąd obiegowa nazwa), umożliwiając zarówno grę w piłkę nożną, jak i chociażby koszykówkę. Przez lata stało się jednak dla fordońskiej młodzieży czymś więcej – przede wszystkim miejscem spotkań. Jak się okazało, powodem demontażu konstrukcji był wniosek poprzedniej współwłaścicielki gruntu i zarazem spadkobierczyni drugiego z dawnych właścicieli o zwrot działki. Na mocy decyzji urzędu wojewódzkiego do przeprowadzenia postępowania został wyznaczony starosta bydgoski (prezydent miasta, jako strona, został z niego wyłączony), który 1 kwietnia 2016 roku nakazał zwrot ponad półhektarowego terenu.

Informacja o zwrocie działki wywołała spekulacje, że miasto postawiło boisko na „niepewnym” gruncie. Jak informowała w 2016 roku rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak, w rzeczywistości tak nie było. – Od 1992 roku działka stanowiła własność gminy Bydgoszcz – stało się tak za sprawą decyzji ówczesnego wojewody, w wyniku której Skarb Państwa przekazał nieruchomość miastu. Boisko powstało w latach 2002-2003, a więc w momencie, gdy miasto miało pełne prawo do władania nieruchomością na cele budowlane – tłumaczyła. Decyzja o zwrocie działki miała charakter ostateczny – boisko zniknęło na przełomie 2016 i 2017 roku, a nieco później zdemontowano elementy sąsiedniego placu zabaw.

Kilka miesięcy temu Miejska Pracownia Urbanistyczna pokazała projekt nowego planu miejscowego dla obszaru dawnego boiska. Zgodnie z jego zapisami, grunty mają zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Latem tego roku mieszkańcy po raz pierwszy mogli składać do niego swoje uwagi. Część z nich została uwzględniona w nowym zarysie zagospodarowania, który w grudniu został ponownie wyłożony do wiadomości publicznej. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, miejscy urbaniści dokonali m.in. korekty pasa drogowego drogi dojazdowej, która ma powstać na przedłużeniu ulicy Jakuba Wojciechowskiego. Najważniejszą zmianą jest dopuszczenie realizacji wyższej zabudowy w centralnej części terenu dawnego boiska: zaktualizowany projekt planu dopuszcza postawienie w niej bloków o wysokości do 18 metrów, a w pozostałej części terenu od 11 do 14 metrów – niższe budynki będą mogły powstać w najbliższym sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej.


CZYTAJ TAKŻE: Tak ma wyglądać Bocianowo. Zapoznaj się z wizualizacją nowego planu miejscowego dla tej części Bydgoszczy!


Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Fordon – Ryńskiego” został ponownie wyłożony do wiadomości publicznej w terminie 14 grudnia do 15 stycznia. Projekt planu wraz z prognozą środowiskową oraz informacje dotyczące terminów, miejsca wyłożenia, dyskusji publicznej i zbierania uwag dostępne są na stronie mpu.bydgoszcz.pl, w zakładce BIP.

W dniach od 14 grudnia do 15 stycznia, (ponownie) wykładamy do publicznego wglądu projekt miejscowego planu…

Opublikowany przez Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy Poniedziałek, 30 listopada 2020

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści