Bydgoszcz
7C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 8 • L 6
10C
Sob
9C
Nd
13C
Pon
13C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoSportDęby Osielsko zaczynają turniej w Bułgarii. „Jedziemy po zwycięstwo!”
dęby osielsko
10.06.2019 | 10:06

Dęby Osielsko zaczynają turniej w Bułgarii. „Jedziemy po zwycięstwo!”

Na zdjęciu: Drużyna Dębów Osielsko.

Fot. JS

W sobotę zespół KWK Construction Dębów Osielsko wyruszył w podróż do Bułgarii na turniej kwalifikacyjny Pucharu Federacji. Dziś (10 czerwca) o godzinie 12:30 rozegra on pierwszy mecz z Herts Falcons z Wielkiej Brytanii.

Zwycięstwo w turnieju i awans do wyższej kategorii europejskich pucharów – taki cel stawiają sobie baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko na turniej kwalifikacyjny w Bułgarii. 10 czerwca rozpoczynają oni walkę o dalszą grę w tych rozgrywkach. Dęby uzyskały możliwość gry w kwalifikacjach Pucharu Federacji dzięki temu, że zagrali w finale Pucharu Polski, a owe trofeum, jak i mistrzostwo kraju zdobył jeden zespół – Silesia Rybnik, który także gra w tym turnieju, lecz na zawodach w Moskwie.

Baseballiści z Osielska wystąpią w europejskich pucharach po raz piąty. Debiutowali w 2005 roku, w nagrodę za zdobycie rok wcześniej mistrzostwa Polski. Kolejne starty miały miejsce w latach 2006, 2008 i 2017 roku. Ostatni występ nie był zbyt udany. Po dłuższej przerwie w europejskich startach nowe pokolenie Dębów zapłaciło przysłowiowe „frycowe”, do tego losowanie przydzieliło osielszczan do bardzo silnej grupy. Dziś jednak KWK Construction Dęby jadą do Bułgarii z nastawieniem na sukces.

– Mamy chyba najlepszy skład w historii klubu! Nikt nie ukrywa, że jedziemy walczyć o zwycięstwo

– zapowiada Łukasz Snopek, członek zarządu klubu ds. baseballu i jeden z podstawowych miotaczy.

Kluczem do sukcesu w Bułgarii mają być zagraniczni zawodnicy. Od ubiegłego roku klub postawił na współpracę z amerykańskimi graczami, pełniącymi jednocześnie funkcje szkoleniowców. Daniel Catalan i Adan Cabrales pomogli osielszczanom wrócić do ścisłej czołówki krajowej. Niedawno do Catalana i Cabralesa doszedł jeszcze Phil Acosta, a także dwóch Amerykanów, posiadających również polskie obywatelstwo Matthew Kozlak i Matthew Rienzi.

Zobacz również:

Gmina Osielsko opublikowała raport o stanie gminy

Turniej Grupy 2 Kwalifikacji Pucharu Federacji odbędzie się w Błagojewgradzie, choć gospodarzem jest zespół Athletic Sofia. W stolicy Bułgarii nie ma bowiem obiektu spełniającego odpowiednie standardy i dlatego turniej odbędzie się w 70-tysięcznym mieście oddalonym o 100 km od Sofii. Dęby nie ukrywają jednak, że poza rywalami obawiają się też pogody. – W ubiegłym roku grali tam Barons Wrocław i opady deszczu mocno dały się we znaki – zaznacza Snopek. Czerwiec jest w Błagojewgradzie najbardziej deszczowym miesiącem, z miesięczną średnią opadów 67 mm, więc sytuacja może się powtórzyć.

Pierwszym rywalem KWK Construction Dębów będzie wicemistrz Wielkiej Brytanii, Herts Falcons. Początek meczu w poniedziałek, 10 czerwca o godz. 12:30 czasu polskiego (13:30 lokalnego). – Zdaniem naszego byłego zawodnika, Sławomira Juszczaka, Anglicy nie powinni nam sprawić problemów – mówi Snopek. Juszczak grał w mistrzowskiej drużynie Dębów w 2004 r., a obecnie mieszka w Anglii i nadal gra tam w baseball, choć nie w ekstraklasie. Falcons debiutują w europejskich pucharach, dojście do ubiegłorocznego finału brytyjskiej NBL było ich największym sukcesem.

Najtrudniejszy rywal czeka na osielszczan we wtorek, 11 czerwca. O godzinie 9:00 zmierzą się z wicemistrzem Szwecji – Soelvesborg Firehawks. Ta drużyna bardzo dobrze radzi sobie w europejskich pucharach i aktualnie jest liderem ligi szwedzkiej z bilansem 10 zwycięstw i 2 porażek.

W środę, 12 czerwca, także o 9:00) KWK Construction Dęby zmierzą się z wicemistrzem Litwy i kolejnym pucharowym debiutantem Utenos Titanai. Dzień później rywalem osielszczan będzie CS Atletico Alexandria z Rumunii. Fazę grupową turnieju zakończy mecz KWK Construction Dębów z gospodarzami turnieju, Athletic Sofia, który odbędzie się w piątek o godzinie 16:00. Po fazie grupowej ustalona zostanie tabela, a dwa najlepsze zespoły zagrają w sobotnim finale o zwycięstwo w turnieju i awans do przyszłorocznego Pucharu Federacji. Zgodnie z regulaminem, awans ten należeć będzie do narodowej federacji, a nie konkretnego klubu.

W Bułgarii zespół z Osielska wystąpi w następującym składzie:

miotacze – Adan Cabrales (USA), Matthew Rienzi (USA/Polska), Łukasz Snopek, Paweł Sztejka, Radosław Zajda, Mikołaj Zera
łapacz – Witold Baranowski
bazowi – Phil Acosta (USA), Paweł Jasiakiewicz, Szymon Karczewski, Matthew Kozlak (USA/Polska), Mateusz Macniak, Mateusz Streich, Szymon Szymański, Paweł Zagórski
zapolowi – Daniel Catalan (USA/Chile), Tomasz Januszewski, Jakub Pochwała, Robert Pochwała, Bartosz Teska, Oskar Wąsik.
Trener – Daniel Catalan; asystenci – Adan Cabrales, Jakub Pochwała.

Należy dodać, że wyjazd na turniej do Bułgarii otrzymał wsparcie finansowe ze strony mieszkańców Osielska i sympatyków Dębów. W specjalnej zbiórce internetowej udało im się zebrać ponad cztery tysiące złotych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści