Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 2 • L 0
2C
Czw
-0C
Pt
-0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDziesięć nowych gruntówek do utwardzenia. Miasto ma jednak do zrobienia jedenaście zaległych ulic
siernieczek bydgoszcz
21.03.2019 | 10:24

Dziesięć nowych gruntówek do utwardzenia. Miasto ma jednak do zrobienia jedenaście zaległych ulic

Na zdjęciu: Ulica Kapliczna znalazła się na liście gruntówek przeznaczonych do utwardzenia w poprzedniej edycji programu. Na ten moment wciąż trwają przygotowawcze przed jej budową.

Fot. Stanisław Gazda

Urząd miasta podał nową listę dróg gruntowych, które mają zostać utwardzone w ramach drugiej edycji programu ich budowy. Znalazło się na niej dziesięć ulic. Jednak na wykonanie (lub zakończenie trwających robót) czeka jeszcze jedenaście ulic z puli pierwszego programu. A także 480 pozostałych dróg gruntowych w Bydgoszczy.

Wieloletni program utwardzania dróg gruntowych został wprowadzony w życie na mocy uchwały rady miasta z 30 grudnia 2015 roku. W jego ramach wyznaczono 16 zadań, które zostały wyznaczone do budowy jako pierwsze – o ich kolejności decydowały opracowane kryteria. Kryteria, które z biegiem czasu zaczęły budzić kontrowersje – przedstawiciele rad osiedla i społecznicy wskazywali, że zapis dotyczący roku nadania nazwy ulicy stawia na gorszej pozycji gruntówki w Fordonie (którego terenu były przyłączane do Bydgoszczy w latach 70. XX wieku) a kryterium zalewania ulic ma szereg różnych interpretacji.

Zobacz również:

Znamy nowy wzór na utwardzanie dróg gruntowych. Nowa kolejność prac

Ratuszowi urzędnicy od dłuższego czasu deklarowali, że kryteria utwardzania dróg gruntowych zostaną zmodyfikowane. Na początku stycznia tego roku do przewodniczących rad osiedli dotarło pismo napisane przez Rafała Bruskiego. Prezydent Bydgoszczy zwraca się w nim z prośbą o analizę i ewentualne propozycje nowych kryteriów oraz korekt w zakresie dotychczasowych zapisów. Rady (m.in. z Miedzynia czy Nowego Fordonu) przekazały szereg uwag.

Ostatecznie miasto przyjęło, że wskaźnik decydujący o kolejności utwardzenia gruntówek będzie obliczany ze specjalnego wzoru matematycznego, pod który podstawia się trzy kryteria: gęstość zaludnienia, istotność ulicy w układzie drogowym miasta i współczynnik długości dróg gruntowych w stosunku do ogółu dróg lokalnych na danym osiedlu w zestawieniu ze współczynnikiem osiedla o najmniejszej liczbie utwardzonych dróg lokalnych.

Obliczenia ZDMiKP (sprawdzone przez rady osiedli) przyniosły mieszkańcom nową listę kolejności gruntówek przeznaczonych do utwardzenia. W kolejnej edycji programu miasto zamierza utwardzić dziesięć ulic. Na szczycie zestawienia znalazły się:

  • Sowia (Osowa Góra) – 243 m, 414 mieszkańców
  • Odrzańska (Brdyujście) – 169 m, 220 mieszkańców
  • Podhalańska (Szwederowo) – 104 m, 225 mieszkańców

Następne siedem ulic to Wejherowska (Miedzyń), Gradowa (Czyżkówko), Wycieczkowa (Opławiec), Platynowa (Osowa Góra), cześć Bortnowskiego (Stary Fordon), Gościeradzka (Piaski), Krynicka (Opławiec) i część Przyłubskiej (Łęgnowo-Wieś). Gruntówki będą utwardzane w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – pierwsze prace na wyżej wymienionych drogach mają ruszyć w 2021 roku.

Miasto musi też nadrobić zaległości z pierwszej edycji programu. W jego ramach wybudowano tylko cześć południową ulicy Siedleckiej, ulicę Świekatowska, Ptasią i Pingwinową oraz Gawronią. Obecnie trwają prace na Byszewskiej, Leszczyna, Osada i Pijarów, a na etapie przygotowania do realizacji znajdują się ulicę: Kapliczna, Podleśna, Łubinowa, północna część Siedleckiej, Sanatoryjna, Botaniczna, Jeżynowa i Siewna. Cała lista ulic przeznaczonych od utwardzenia zawiera 490 dróg. Ślimacze tempo utwardzania w ramach pierwszej edycji nie każe jednak patrzeć optymistycznie w przyspieszenie prac.

Z pełną listą nowej kolejności ulic przeznaczonych do utwardzenia można zapoznać się TUTAJ.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MirosławMaciej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej
Gość
Maciej

Pierwsze 10 dróg z listy to niecałe 3 kilometry nowych dróg – dokładnie 2773 metry ( w artykule wymieniono Przyłubską, ale to jest ulica nr 11 z zestawienia). Są to przeważnie krótkie ulice z duża ilością mieszkańców. Tempo niecałe 3 kilometry w 3 lata to nie jest tempo ślimaka. Ślimak na tle budowy dróg w Bydgoszczy wygląda jak bolid F1 !

Mirosław
Gość
Mirosław

Nie przeznaczanie środków na likwidację gruntówek świadczy o lekceważeniu potrzeb mieszkańców, proszę zobaczyć jak doskonale Toruń sobie radzi z budową dróg osiedlowych, mniejsze miasto ale doskonały gospodarz, czy nasi włodarze nie zastanawiają się czemu zmniejsza się liczba mieszkańców ?, czemu przeprowadzają się do okolicznych gmin tym samych zmniejszają się wpływy z podatków, a buduje się i wydaje środki na obiekty które będą w przyszłości tylko generowały koszty np. kolejny teatr, następny krąg opery itp. i będzie dalej brakować środków na budowę dróg

Powiązane treści