Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaJuż od soboty czeka nas sporo zmian w komunikacji miejskiej. Mamy podróżować szybciej i częściej
27.05.2016 | 01:16

Już od soboty czeka nas sporo zmian w komunikacji miejskiej. Mamy podróżować szybciej i częściej

Zmiany obejmą kilkanaście linii tramwajowych i autobusowych w mieście.

Na zdjęciu: Od soboty na trasę między Kapuściskami a Fordonem wróci linia tramwajowa nr 7.

Fot. Leszek Grabowski

Do i z Fordonu – szybciej niż do tej pory, z górnego tarasu – wzmocnionym taborem i ponownie przez most Pomorski – takie są kluczowe zmiany, które czekają pasażerów komunikacji miejskiej na przełomie maja i czerwca. Co nie oznacza, że jedyne.

CZYTAJ TAKŻE: Torowisko w Fordonie trzeszczy w szwach? „To normalne”

Pierwszą cezurę – 28 maja – wyznaczył dla komunikacji tramwajowej remont rozjazdów na rondzie Toruńskim. Dzień wcześniej formalnie dobiegnie końca pierwszy etap prac w rejonie mostu Pomorskiego, dzięki czemu tramwaje od soboty będą mogły ponownie przez niego przejeżdżać. A to oznacza między innymi powrót na trasę Kapuściska – Niepodległości zawieszonej od kilku tygodni linii tramwajowej nr 7. W nowej odsłonie będzie ona kursowała w dni powszednie co dziesięć minut, a nie – jak na początku roku – co dwadzieścia. – Do jej obsługi skierujemy dodatkowo jeden z nowych swingów – dodaje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Od soboty zniknie z kolei tymczasowa linia autobusowa „Za T7”, która woziła podróżnych między Kapuściskami a mostem Kazimierza Wielkiego.

Liczba zastępczych linii nadal będzie jednak identyczna, gdyż drogowcy od najbliższego weekendu wprowadzą na trasie rondo Toruńskie – rondo Bernardyńskie – rondo Jagiellonów linię „Za T2”. Będzie ona dedykowana między innymi mieszkańcom Babiej Wsi, którzy, z powodu drugiego etapu robót na rondzie Toruńskim, stracą na kilka tygodni dostęp do komunikacji szynowej. Tramwaje linii nr 2 oraz 6 będą okresowo trasowane przez ulicę Jagiellońską. Na swoją stałą trasę wrócą ponadto linie nr 4 i 8. Ta pierwsza – ze wzmocnionym taborem w okresie szczytowym. – Wówczas wszystkie przejazdy będą realizowane tramwajami dwuwagonowymi – uzupełnia Kosiedowski.

Zmiany na lepsze mają odczuć również mieszkańcy Fordonu. W związku ze wspomnianym zwiększeniem częstotliwości kursowania linii nr 7, w obrębie dzielnicy tramwaje mają pojawiać się na przystankach nawet co trzy minuty (minutę częściej niż dotychczas). ZDMiKP zapewnia także, że uruchomiony zostanie w końcu system ITS nadający pojazdom szynowym priorytet na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Według projektów rozkładów jazdy, czas przejazdu ma skrócić się nawet o pięć minut. Przykładowo, podróż linią nr 3 z Łoskonia na Wilczak ma potrwać 44 minut (zamiast 49), a linią nr 5 (Łoskoń – Rycerska) – 41 zamiast 46.

Nie jest pewne jednak, czy te założenia (szczególnie w pierwszym okresie funkcjonowania) uda się realizować. Na trasie tramwajowej do Fordonu pojawiły się nowe ograniczenia prędkości (chociażby przy zjeździe z estakady w kierunku Fordonu). Powód – identyczny jak kilka dni temu. Torowisko wypaczone, zdaniem wykonawcy – firmy Tor-Krak oraz przedstawicieli spółki Tramwaj Fordon, dużymi wahaniami temperatur w ostatnich kilkunastu dniach. Jak ustaliliśmy, naprawcze prace gwarancyjne mają być kontynuowane dopiero w przyszłym tygodniu.

Na krótszy czas przejazdu mają liczyć również od 1 czerwca pasażerowie autobusów. Tego dnia wejdą w życie korekty rozkładów jazdy ośmiu linii dziennych, a także jednej nocnej. Szybciej mamy się przemieszczać liniami nr 53, 57 oraz 79 (przebiegającymi przez ulicę Solskiego) i linią nr 83 trasowaną z Fordonu na Czyżkówko przez ul. Kamienną i Pileckiego. Część pozaszczytowych kursów linii nr 68 zostanie z kolei skrócona do pętli Glinki (na wysokości ul. Białogardzkiej, gdzie swój bieg kończy również linia nr 79). Minutowe zmiany w rozkładach czekają ponadto linie nr 56, 62 oraz 80 i 36N. Oferta komunikacyjna zostanie ponadto wzmocniona przez uruchomienie linii nr 95 z Fordonu do gminy Dobrcz.

Pełną listę zmian można znaleźć w aktualnym rozkładzie jazdy ZDMiKP [TUTAJ].


Powiązane treści