Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Łąka kwietna na Szwederowie nasadzona

Dodano: 29.06.2019 | 15:10

Na zdjęciu: W sadzenie łąki kwietnej włączyli się i starsi, i młodsi bydgoszczanie.

Fot. BB

W sobotę Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych zorganizowało wspólne sadzenie pierwszej w Bydgoszczy społecznej łąki kwietnej. Powstała ona przy przystanku Solskiego/Kossaka na Szwederowie, tuż przy pawilonie handlowym. 

Sadzimy łąkę kwietną, ponieważ nasiona, z których będzie sadzona to specjalnie dobrana mieszanka z gatunków, które charakteryzują łąki kwietne jako siedliska. Dają one spełnienie owadom i użyźnienie gleby, łagodzą też skutki smogu – podkreśliła Marzena Błaszczyk ze Społecznego Rzecznika Pieszych. Podczas sobotniej akcji wysiane zostały nasiona takich kwiatów jak lebiodka, macierzanka czy bodziszek. Powstanie pierwszej w Bydgoszczy społecznej łąki kwietnej było możliwe dzięki mini-grantowi od Stowarzyszenia Eko-Unia.

Łąka kwietna na Szwederowie nasadzona

Zobacz również:

Wywiad z Marzeną Błaszczyk

Poza sadzeniem roślin i wysiewem nasion, członkowie Stowarzyszenia i ich pomocnicy ustawili również gazony i sadzić w nich byliny – lawendy. Gazony, ustawione wzdłuż chodnika pozwolą ochronić świeżo wysiane nasiona przed nielegalnie parkującymi samochodami. Błaszczyk podkreśla, że powstała dziś na Szwederowie łąka to nie jest ich ostatnie słowo. – Jest dużo takich miejsc w Bydgoszczy, które są zaniedbane z różnych przyczyn – bardzo często przez nielegalne parkowanie. Mieszkańcy zgłaszają nam kolejne takie rejony – mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia. Okolicznym mieszkańcom idea łąki kwietnej bardzo się podoba. – Oby było ich więcej! – słyszeliśmy od jednego z nich.

Łąka kwietna to łąka, która zawiera mało traw, a wiele gatunków roślin kwitnących. Pierwsze łąki miejskie powstały w Wielkiej Brytanii, a obecnie tworzy się je w parkach, przy ruchliwych ulicach, na rondach, terenach zdegradowanych czy zaniedbanych. Pomagają one walczyć ze smogiem i gazami cieplarnianymi, są miejscem do życia wielu owadów (w tym miododajnych), pajęczaków i drobnych zwierząt. Poprawiają też bioróżnorodność, pomagają w retencji wody i odbudowują zdegradowaną glebę, W przeciwieństwie do trawników, które muszą być regularnie pielęgnowane i koszone, łąki kwietne są bardziej ekonomiczne, ponieważ nie wymagają częstej pielęgnacji czy stosowania nawozów.

Pierwsze miejskie łąki kwietne pojawiły się w Bydgoszczy w tym roku – pod koniec kwietnia zakupione zostały specjalne nasiona, które pozwalają na założenie łąk na powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Wysiano je w pierwszych dniach maja w pięciu lokalizacjach: na Osowej Górze, osiedlu Leśnym, na Kapuściskach, w Fordonie i na Śródmieściu.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
5 lat temu

Nic z tego nie będzie przy tej pogodzie. Ziemia sucha jak wior, szkoda tej pracy.