[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy kampus Akademii Muzycznej czeka na rządowe pieniądze. Trwają przygotowania do inwestycji

Dodano: 13.09.2019 | 09:46

Na zdjęciu: Efektowny budynek nowego kampusu powstanie pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza.

Fot. Plus3 Architekci

W oczekiwaniu na zapewnienie obiecanych środków z budżetu państwa na rozpoczęcie realizacji nowej siedziby Akademii Muzycznej, uczelnia zrobiła bardzo ważny krok w przygotowaniach do tej inwestycji. Wczoraj złożono bowiem wniosek o pozwolenie na budowę.

Powstanie nowego kampusu dla potrzeb uczelni muzycznej to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Bydgoszczy. Jej realizacja jest jednak opóźniona – po pierwsze ze względu na protesty dotyczące werdyktu komisji konkursu architektonicznego, który miał wyłonić biuro odpowiedzialne za wygląd nowego gmachu, a po drugie – ze względu na brak finansowania dla budowy. Przyczyniła się do tego sytuacja na rynku budowlanym, która sprawiła, że koszt inwestycji wzrósł z ponad 100 do 300 milionów złotych. I to właśnie to okazało się głównym hamulcem do rozpoczęcia inwestycji w 2019 roku.

Nowy kampus Akademii Muzycznej czeka na rządowe pieniądze. Trwają przygotowania do inwestycji

Zobacz również:

Wicepremier Gliński zmienia zdanie w sprawie budowy siedziby Akademii Muzycznej. Ponad 50 mln złotych w przyszłym roku

Władze Akademii Muzycznej od dłuższego czasu zabiegały o przyznanie środków, niezbędnych do startu prac. Inwestycja miała zostać wpisana do wieloletniego planu finansowego państwa, ale jak okazało się w sierpniu, uczelnia ma przygotować wniosek o wsparcie finansowe bezpośrednio z budżetu ministerstwa kultury. W ten sposób w przyszłym roku bydgoska uczelnia ma otrzymać niemal 51,9 mln złotych, czyli pierwszą ratę wskazywaną w najnowszych kosztorysach. – Ustanowienie inwestycji jako priorytetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliło w efekcie przesunięć budżetowych na niezbędne zwiększenie środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji uczelni artystycznych – tłumaczy Magdalena Tomaszewska z biura prasowego ministerstwa.

Aktualny harmonogram budowy kampusu zakłada realizację inwestycji do 2022 roku. Oznacza to, że ministerstwo kultury w latach 2021-2022 będzie musiało zabezpieczyć przeszło 239 mln złotych. Zapowiedź przyznania środków z budżetu resortu natychmiast została jednak wykorzystana w kampanii wyborczej – za swój sukces uznali to zarówno lider listy Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, jak i drugi na liście Łukasz Schreiber. Latos w uszczypliwy sposób skomentował jednak wcześniejszy wpis w mediach społecznościowych swojego młodszego kolegi z partii.

Trzy tygodnie temu w rozmowie telefonicznej z Premierem Glińskim dowiedziałem się, że wszystko jest na dobrej drodze i czekamy na decyzję całego rządu. Wstrzymałem się z oficjalnym ogłoszeniem tej wspaniałej wiadomości do tego momentu. Stąd mój dzisiejszy wpis, choć podobny wstawił wczoraj jeden z moich kolegów Posłów. Widocznie podejmował działania, o których nie wiedziałem – pisał Latos.

W cieniu polityki i w trakcie oczekiwania na zapewnienie środków w przyszłorocznym budżecie uczelnia przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji. Wczoraj (12 września) Akademia Muzyczna złożyła wniosek o pozwolenie na budowę nowej siedziby na terenie przy ulicy Chodkiewicza 9-11. Obszar objęty wnioskiem to sześć działek, położonych wokół dawnej glinianki, która będzie jednym z atutów przestrzeni wokół planowanego budynku. Autorem projektu architektonicznego kampusu jest warszawska pracownia Plus3 Architekci – głównym projektantem, wymienionym we wniosku jest Katarzyna Głażewska, a pozostałymi: Grażyna Woźniak-Głażewska, Krzysztof Bagiński, Patryk Rosiński, Katarzyna Najberg, Dominika Muras, Aleksandra Pietrzak i Elżbieta Zawistowska.

W nowym gmachu powstaną cztery sale – symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa i organowa. Fasada od strony glinianki ma być w większości wykonana ze szkła. Budowa nowego kampusu jest niezbędna dla rozwoju cenionej uczelni, której absolwentem jest m.in. Rafał Blechacz. Obecnie akademia prowadzi zajęcia ze studentami w kilku, w większości zabytkowych, budynkach rozsianych na terenie miasta, głównie w Śródmieściu. Po zakończeniu inwestycji na Bielawach mają zostać one sprzedane. Akademia pozbyła się już budynku przy ulicy Szwalbego 4, który został przejęty przez prywatnego inwestora. Planuje on rewaloryzację obiektu wraz z jego przebudową.

Rejon przyszłego kampusu jest już w tej chwili intensywnie zabudowywany. Tuż przy planowanym przedłużeniu ulicy Paderewskiego w kierunku nowego gmachu uczelni muzycznej powstaje kompleks Osiedle Sens Budlexu, w którym ostatnio zaprezentowano najwyższy w regionie ogród wertykalny [ZOBACZ ZDJĘCIA]. Ponadto, przy Chodkiewicza inwestuje także IQ Development, Folwark czy Moderator Inwestycje – nie należy też zapominać, że niedaleko powstaje także Platanowy Park CDI Konsultanci Budowlani.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments