Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPKP PLK konsultują plan inwestycji kolejowych. Na liście ważne projekty dla Bydgoszczy
18.10.2020 | 18:27

PKP PLK konsultują plan inwestycji kolejowych. Na liście ważne projekty dla Bydgoszczy

Na zdjęciu: W planach PKP PLK jest modernizacja linii z Bydgoszczy do Inowrocławia.

Fot. Szymon Makowski

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają konsultacje społeczne planu inwestycji na latach 2021-2030 z perspektywą do 2040 roku. Na wstępnej liście inwestycji znajdują się istotne dla Bydgoszczy i regionu modernizacje linii kolejowych.

Jak informuje PKP PLK, dokument „PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – zamierzenia inwestycyjne na lata 2021 – 2030 z perspektywą do 2040 roku” ma na celu wskazanie priorytetów rozwoju sieci kolejowej – także w perspektywie do 2040 roku – poprzez identyfikację projektów inwestycyjnych najlepiej służących osiągnięciu celów wyznaczonych transportowi kolejowemu. – Głównym zadaniem dokumentu jest wskazanie kierunków rozwoju sieci kolejowej w warunkach przewidywanych/prognozowanych dostępnych źródeł jej finansowania, poprzez identyfikację projektów inwestycyjnych najlepiej przyczyniających się do osiąganie celów wyznaczonych transportowi kolejowemu w dokumentach strategicznych – czytamy w planie inwestycji.

Wśród planowanych projektów ponadregionalnych uwzględniono zapowiadane od kilku lat plan elektryfikacji i rozbudowy linii 201 z Maksymilianowa do Gdyni (projekt „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto – etap II”), modernizacja linii do Inowrocławia i Gdańska („Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo – faza II” oraz „Prace w ciągu C–E 65 na odcinku Zduńska Wola – Inowrocław – Tczew LCS Bydgoszcz Główna”), a także przebudowa linii do Piły.  Według PLK, te inwestycje będą mogły liczyć na wsparcie unijne.


CZYTAJ TAKŻE: Pilny remont linii kolejowej Bydgoszcz – Piła


W związku z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego PKP PLK chce przebudować linię kolejową nr 18 na odcinku Włocławek-Bydgoszcz. Na liście projektów regionalnych znalazła się postulowana od lat rewitalizacja linii 356 na odcinku Bydgoszcz – Kcynia – granica województwa, a także inicjatywy, zgłoszone w ramach programu Kolej Plus: odbudowa połączenia Bydgoszcz – Szubin – Żnin – Inowrocław i stworzenie ciągu Bydgoszcz – Koronowo – Tuchola. Polskie Linie Kolejowe zamieściły w wykazie planowanych inwestycji również rewitalizację linii kolejowej nr 209 na odcinku Chełmża – Bydgoszcz Wschód i budowę linii kolejowej przez lotnisko.

Konsultacje społeczne stanowią jeden z elementów strategicznej oceny oddziaływania na środowisko przewidzianej przepisami prawa. Rozpoczęły się one 16 października i potrwają do 6 listopada. Uwagi do planu inwestycji można złożyć za pośrednictwem formularza, dostępnego na stronie: www.plk-sa.pl/planowane-inwestycje-plk-konsultacje-spoleczne/ – głosy z Bydgoszczy mogą być istotne i przekonać PKP PLK m.in. do rewitalizacji linii nr 356.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJACH KOLEJOWYCH

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści