UTP inwestuje i planuje. Ale musi też radzić sobie z sytuacją na rynku budowlanym
Dodano: 21.08.2019 | 17:57Na zdjęciu: Tak ma wyglądać nowy budynek dydaktyczny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Jak zapewnia prof. Tomasz Topoliński, prace nad jego projektem wykonawczym są już na finiszu.
Fot. UTP
Plany inwestycyjne Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego są bardzo ambitne. Ale ich realizacja przebiega znacznie wolniej, niż chciałby tego jej rektor prof. Tomasz Topoliński. Zaznacza jednak, że uczelnia – tak jak i inne instytucje publiczne – musi radzić sobie z trudną sytuacją na rynku budowlanym, której symbolem jest brak rąk do pracy i wysokie ceny. Pewne zamierzenia udało się jednak zrealizować – ponadto poznaliśmy też najnowsze wieści na temat dalszych planów.
Przy okazji środowej konferencji, poświęconej nawiązaniu współpracy pomiędzy UTP a klubem koszykarskim Enea Astoria Bydgoszcz, rektor uczelni prof. Tomasz Topoliński poświęcił też kilka słów zamierzeniom inwestycyjnym. Jak podkreślił, niektóre z nich dobiegają już końca – po pierwsze, wyremontowano już deptak przy głównym wejściu do uczelni. Do tej pory był on wykonany z nawierzchni z płyt, które były już bardzo złym stanie, dlatego też zdecydowano się na jej odnowienie z dwóch rodzajów kostki brukowej. Przy okazji przeprowadzono też prace związane z instalacjami podziemnymi. Drugą inwestycją była termomodernizacja budynku 3.1. wraz z modernizacją jego elewacji oraz przebudową łącznika pomiędzy budynkami. Wcześniej wykonano też prace w obiektach położonych przy ulicy Suchej.
Zobacz również:
UTP partnerem Enea Astorii
Ale to nie koniec inwestycji UTP. – Dziś jesteśmy krótko przed zakupem aparatury za blisko 10 milionów złotych. Niebawem pokażemy to, co kupimy, bo są to znakomite rzeczy, światowej klasy – powiedział rektor. Dodał też, że zakup jest finansowany z środków w ramach kontraktu terytorialnego.
Nieco gorzej wygląda kwestia innych projektów uniwersytetu. Jak niedawno informowaliśmy, od kilku miesięcy trwa zastój na budowie hali do badań wyposażenia pojazdów szynowych – głównie silników spalinowych. Prace przy budowie obiektu rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, lecz od wiosny na budowie nie widać żadnych postępów. Jak wówczas przekazała uczelnia, przyczyną takiego stanu rzeczy są problemy wykonawcy – bydgoskiej firmy Interbud. – Nie jesteśmy wolni od problemów związanych z firmami budowlanymi – zaczął Topoliński. I wspomniał o problemach związanych z przetargami czy rosnących cenach materiałów budowlanych. – To powoduje, że ten proces się ślimaczy. Musimy sobie radzić, tak jak wszystkie inne instytucje w Bydgoszczy – nie ukrywał rektor.
Najważniejszą planowaną inwestycją UTP jest budowa nowego budynku dydaktycznego w fordońskim kampusie. Ma on stanąć za Auditorium Novum. Nowy obiekt będzie miał trzy kondygnacje naziemne (możliwe jest dobudowanie kolejnej) oraz jedną podziemną. Projekt zakładania stworzenie segmentów A i B, co umożliwi dowolne kształtowanie przestrzeni dydaktycznej w zależności od potrzeb uczelni. W części B planowana jest sala wykładowa na 400 osób, którą będzie można podzielić na dwa lub cztery mniejsze pomieszczenia.
Bydgoszczan nurtuje jednak to, kiedy rozpocznie się wznoszenie nowego obiektu. W styczniu tego roku uczelnia otrzymała bowiem pozwolenie na jego budowę, a nieco wcześniej wyłoniła w ramach przetargu firmę, która miała stworzyć jego ostateczną wizję. Zapytaliśmy prof. Topolińskiego o najnowsze informacje w sprawie tego projektu.
– W tej chwili praktycznie zakończony jest projekt wykonawczy tego budynku. Na jego realizację mamy przygotowane 46 milionów złotych
– zakomunikował rektor. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu ministerstwa nauki i budżetu województwa, a także w niewielkiej części z środków własnych UTP. – Kolejnym krokiem będą starania o wykonawców. I wtedy wkopiemy tą pierwszą łopatę. Idziemy do przodu – wolniej niż bym chciał, bo ta łopata powinna być wbita już wcześniej, ale nie jesteśmy w stanie zaklinać rzeczywistości. Musimy się do niej dopasować, ale sobie radzimy – podsumował Topoliński.
Przy okazji konferencji poświęconej współpracy z Astorią nie zabrakło też wątku rozwoju uczelnianej bazy sportowej. Obecnie zajęcia wychowania fizycznego na UTP odbywają się albo w sali przy ulicy Bernardyńskiej czy na boiskach przy akademikach wchodzących w skład fordońskiego kampusu. Rektor Topoliński podkreśla jednak, że w planach uczelni jest budowa kompleksu sportowego z halą.
– Taki zamysł już jest i nie jest on tylko wirtualny. Brakuje tylko jednego – pieniędzy. Ale będziemy o nie czynić starania – zapewnił profesor. Potem dodał, że istnieją już założenia poszerzenia fordońskiego kampusu o centrum badania sportu.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024