Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW tę niedzielę warto przybyć do centrum. Będą otwarte sklepy i festiwal kawy w Pomorzaninie!
04.04.2019 | 14:38

W tę niedzielę warto przybyć do centrum. Będą otwarte sklepy i festiwal kawy w Pomorzaninie!

Na zdjęciu: Centrum Bydgoszczy będzie w tę niedzielę pełne atrakcji.

Fot. BB

Już w tę niedzielę, 7 kwietnia startują Niedziele Handlowe – inicjatywa, która ma przyciągnąć mieszkańców do centrum Bydgoszczy i pozwolić im odkryć często niedostrzegany potencjał punktów handlowych przy Długiej czy Dworcowej. Pierwsza niedziela będzie połączona z CoffArtem – świętem kawy i sztuki, które odbędzie się w wnętrzach Kina Pomorzanin.

Pomysł wykorzystania sytuacji związanej z zakazem handlu w niedziele i pokazania oferty lokali w Śródmieściu i na Starym Mieście to jedna z inicjatyw menedżera tych obszarów – Macieja Bakalarczyka. We wrześniu ubiegłego roku mówił on o swoich pomysłach na ożywienie potencjału tkwiącego w sercu Bydgoszczy, także jeśli chodzi o handel. Start Niedzieli Handlowych to jeden z ważniejszych punktów jego planu na promowanie centrum miasta. Projekt poprzedziło uruchomienie profilu na Facebooku o nazwie Centrum Miasto.

Punkty handlowe z obszaru niedzieli handlowej mogą promować się na jednym profilu i tam pokazywać swój sklep, opisać czym się zajmują i zachęcić do jego odwiedzin. Do 7 kwietnia pojawi się jeszcze sporo prezentacji – kolejka chętnych jest coraz większa – podkreślił Bakalarczyk.

Lokale kupców, którzy zdecydowali się otworzyć swoje punkty handlowe w niedzielę, będą otwarte od 11:00 do 15:00. Na razie będą to głównie punkty zlokalizowane w obszarze pomiędzy ulicą Pod Blankami a Dworcową, ale w dalszej perspektywie może on być poszerzony. Punkty, które będą działać 7 kwietnia, są zaznaczone na specjalnej mapce. W planach jest jej rozdawanie mieszkańcom od jutra do niedzieli. – Bardzo liczę na to, że przypadkowi spacerowicze będą mieli okazje dostać takie informacje na ulicy i dowiedzą się o akcji – wyraził nadzieje menedżer.

56696822_304903860183115_3767967773624369152_o

Na mapce umieszczono nie tylko punkty handlowe (oznaczone numerami), ale też lokale gastronomiczne i miejsca wydarzeń. – Pokazuje to, jak dużą część tego terenu zajmuje gastronomia – mówił Bakalarczyk. Warto też zauważyć, że największe skupienie handlu jest widoczne w rejonie ulicy Długiej, jak i skrzyżowaniu Gdańskiej z Dworcową. Menedżer zachęca bydgoszczan do tego, aby w niedzielę odwiedzić otwarte sklepy.

Warto odwiedzić je z czystej ciekawości, bo to jest darmowa wycieczka turystyczna do świata, którego może nie poznaliśmy. Szczególnie polecam wizytę w centrum paniom – jako mężczyzna byłem bardzo pozytywnie zaskoczony ofertą odzieży damskiej. Jest tu kilka mocnych, unikatowych, fajnie promujących się marek, do których warto wejść – powiedział Bakalarczyk.

Jeżeli chcemy mieć żyjące centrum, to musimy też dać coś od siebie. Przejdźmy się na spacer, dajmy handlowcom pozytywny strzał energii, by otworzyli się w kolejne niedzielę

– dodał menedżer.

Impulsem do odwiedzin centrum w najbliższą niedzielę będzie specjalna atrakcja – we wnętrzach dawnego Kina Pomorzanin odbędzie się Festiwal Kawy i Sztuki CoffArt. Od godziny 11:00 do 16:00 w budynku przy ulicy Gdańskiej każdy będzie mógł spróbować najlepszej kawy, a także poszerzyć swoją wiedzę o architekturze, historii i sztuce w Bydgoszczy. Najważniejszy element CoffArtu – czyli kawę – będą serwować najlepsze bydgoskie kawiarnie i producenci tego napoju – Parzymy Tutaj czy Landschaft. Swoje stanowisko będzie miał też regionalny producent świeżo palonej kawy Bromberg Kaffee. Ponadto w planach są też warsztaty i wykłady, które poprowadzi m.in. Kamila Adamiec – mistrzyni Polski Brewers Cup 2018 i specjalistkę od alternatywnych metod parzenia, która poprowadzi wykład o kawach powszechnie dostępnych w sklepach.

CoffArt to święto kawy i sztuki, które w niezwykły sposób połączy różne pasję. Swoje stoisko z przedmiotami sprzed lat będzie miał sklep ze starociami „Starociarnia” czy oferująca wyjątkowe i niepowtarzalne filiżanki Marta Wasilewska. Jednak tym najważniejszym czynnikiem będzie zamiłowanie do Bydgoszczy i jej niezwykłej architektury. W Pomorzaninie zostanie zaprezentowana także wystawa fotografii Agaty Kornik, przedstawiającej detale bydgoskiej architektury, a także wystawa „Miasto jak z bajki – Bydgoszcz na starych pocztówkach”, z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego.

Na wystawie będzie można obejrzeć w powiększeniu pocztówki z najpiękniejszymi bydgoskimi budynkami przedwojennej Bydgoszczy. Będą m.in. Teatr Miejski, Zachodnia Pierzeja Starego Rynku i kamienice Święcickiego – opisuje pocztówki Anna Perlik-Piątkowska. – Dawna Bydgoszcz wciąż może być inspiracją dla tej współczesnej. O charakterze miasta decydowały nie tylko budynki, których już nie ma, ale przede wszystkim dużo zieleni, ujednolicone szyldy czy markizy zawieszone nad witrynami sklepów. To wszystko możemy odtworzyć – mówi w rozmowie z nami Perlik-Piątkowska.

Zobacz również:

Powstaje wyjątkowa makieta. Pokaże Bydgoszcz sprzed stu lat

Podczas CoffArtu odbędzie się też pierwsza prezentacja makiety, przedstawiającej centrum miasta sprzed stu lat. Wykonuje ją Podwórko Tajemnic. To prawdziwy wehikuł czasu, wykonany w skali 1:87, która pozwala na bardzo wiernie odwzorowanie detalu architektury, szyldów, a nawet wnętrz budynków. Obiekty mają oświetlenie, a docelowo cała makieta będzie ruchoma i tętniąca życiem. Dzięki temu wręcz magicznie odwzorowuje klimat, jaki panował w naszym mieście na początku wieku, gdy jej uliczkami jeździły tramwaje i automobile. O pierwszych szczegółach makiety mogliście niedawno przeczytać na naszych łamach. Ponadto, w trakcie festiwalu odbędą się też wykłady na temat bydgoskiej architektury i technologii – wygłoszą ją sam Bakalarczyk, dr Iwona Puzowska czy Tomasz Izajasz.

Niedziele handlowe w centrum Bydgoszczy będą zwyczajowo odbywać się w drugą niedzielę miesiąca. Menedżer planuje już atrakcje na kolejne miesiące, gdyż tak jak 7 kwietnia każdej niedzieli będzie towarzyszyć przyciągające mieszkańców wydarzenie. – Każdemu z nich będzie towarzyszyć przybliżenie ciekawej historii centrum miasta. Planowane wydarzenie w maju będzie miało związek z modą, a wydarzenia związane z rzemiosłem i designem odbędą się w czerwcu – mówił Bakalarczyk.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści