Bydgoszcz
10C
Opady
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 11 • L 10
9C
Sob
12C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiKomunikacjaWładze powiatu nie planują ustawienia tablic radarowych w Niemczu
niemcz
01.04.2019 | 17:14

Władze powiatu nie planują ustawienia tablic radarowych w Niemczu

Na zdjęciu: Mieszkańcy gminy Osielsko wskazali, że tablice radarowe powinny zostać ustawione na ulicy Bydgoskiej i Kolonijnej w Niemczu.

Fot. ŁG

Starostwo powiatowe odpowiedziało na pismo wójta gminy Osielsko Wojciecha Sypniewskiego w sprawie ustawienia tablic mierzących prędkość na drogach w Niemczu. Władze powiatu bydgoskiego na razie nie planują zakupu tego typu urządzeń.

Na przełomie lutego i marca na stronie internetowej gminy Osielsko umieszczono ankietę, w której urzędnicy wskazali siedem potencjalnych lokalizacji tablic radarowych. Mieszkańcy mieli wybrać maksymalnie trzy miejsca, w których powinny stanąć urządzenia do pomiaru prędkości. Najwięcej głosów otrzymały dwie lokalizację w Niemczu – przy ulicy Bydgoskiej i ulicy Kolonijnej. Zarządcą obu dróg jest starostwo powiatowe, dlatego też 14 marca wójt Wojciech Sypniewski skierował pismo do zarządu powiatu bydgoskiego, prosząc w nim o przeanalizowanie ustawienia tablic w punktach, wytypowanych przez mieszkańców gminy.

Zobacz również:

Wójt Sypniewski kieruje pismo do powiatu. W sprawie tablic radarowych

– Zwracam się do Zarządu Powiatu Bydgoskiego, jako zarządcy dróg powiatowych o przeanalizowanie możliwości umieszczenia takich tablic. Informuję, że podobna tablica działa od kilku miesięcy na ul. Krakowskiej w Niwach i moim zdaniem przynosi zamierzone efekty. Większość kierowców zwraca na nią uwagę i redukuje prędkość do wskazanej na znakach B-33 – podkreślił wójt.

Dziś gmina Osielsko opublikowała odpowiedź dyrektora Wydziału Dróg Powiatowych Romana Stanisławskiego. Informuje on, że starostwo nie planuje zakupu i montażu tablic wskazujących prędkość na drogach gminnych. – Jednakże w najbliższym czasie zarządca drogi przeanalizuje możliwość zastosowania przedmiotowych urządzeń, ich skuteczność i wpływ na bezpieczeństwo ruchu i podejmie decyzję o ewentualnym ich zastosowaniu na drogach powiatowych w miejscach najniebezpieczniejszych – przekazuje dyrektor.

Kwestia zmian na ulicach w Niemczu jest podnoszona od dłuższego czasu. Działania nasiliły się po wypadku, do którego doszło 1 lutego na skrzyżowaniu Bydgoskiej i Kolonijnej – w wyniku zderzenia autobusu linii 94 oraz samochodu osobowego ranne zostały cztery osoby. Do tej pory starostwo nie podało żadnych propozycji przebudowy skrzyżowania lub zastosowania rozwiązań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa. W odpowiedzi, udzielonej przedstawicielom Grupy Inicjatywnej Sąsiedzi, władze powiatu porównały pechowe miejsce w Niemczu do bydgoskiego ronda Jagiellonów.

 Z powodu niestosowania się do znaków drogowych, łamania ograniczeń prędkości oraz wymuszeń pierwszeństwa codziennie dochodzi do dziesiątek zdarzeń drogowych na terenie całej Polski. Z tego samego powodu np. na rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy do kolizji dochodzi niemal codziennie. Nie oznacza to jednak, że miejsca takie trzeba od razu przebudowywać. Potrzebna jest głównie większa edukacja kierowców i pozostałych uczestników ruchu drogowego – oznajmiły władze powiatu.

Warto wspomnieć, że gmina Osielsko planuje ustawienie tablic radarowych przy zarządzanych przez siebie drogach. W bieżącym roku planowane jest umieszczenie dwóch bądź trzech tablic na drogach gminnych, w tym przy niedawno wyremontowanej ulicy Leśnej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
2 lat temu

Nie pierwszy to już raz Powiat Bydgoski pokazał w jakim poważaniu ma Gminę Osielsko i jej mieszkańców. Właściwie po co nam taki powiat? Jako czapa, która żyje z naszych podatków?

Powiązane treści