Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejna niedziela handlowa w centrum przed nami! Czeka sporo atrakcji

Dodano: 06.06.2019 | 18:29

Na zdjęciu: W tę niedzielę będzie można zobaczyć nowe parasole na Starym Rynku. A w widocznym na zdjęciu lokalu nr 23 odbędzie się wystawa pocztówek, prezentujących dawną Bydgoszcz.

Fot. Szymon Fiałkowski

9 czerwca, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca, w centrum Bydgoszczy odbędzie się Niedziela Handlowa. Tym razem jej tematem przewodnim będzie design i rzemiosło. Poza atrakcjami tematycznymi, mieszkańcy zrobią zakupy w kilkunastu punktach handlowych

W ramach trzeciej już edycji akcji, w niedzielę od godziny 11:00 do 15:00 część sklepów w rejonie ulicy Długiej, Dworcowej i Gdańskiej (aż do Cieszkowskiego) zostanie otwarta dla klientów. Będzie je można łatwo rozpoznać dzięki błękitnemu logo akcji, umieszczonego na ich witrynach. Ale poza zakupami bydgoszczanie skorzystają z innych atrakcji. Pierwszą z nich będzie Szlak Wystaw, czyli wizyta w galeriach sztuki, które z reguły są niedostępne w niedziele. W Galerii Wspólnej (Batorego 1-3) będzie można zobaczyć wystawę Juliana Nowickiego – autora kilku bydgoskich murali, między innymi wizerunku Mariana Rejewskiego na kamienicy przy ulicy Gdańskiej 10 czy podobizny Józefa Święcickiego na rogu Gdańskiej i Cieszkowskiego. Kolejnymi miejscami, które znajdą się na szlaku będą: perA Boutique (Długa 1), Parzymy Tutaj (Długa 61), oddział BWA przy Gdańskiej 3, Stan Użytku (Śniadeckich 4) czy Landschaft na Gimnazjalnej.

W parku Kazimierza Wielkiego powstanie natomiast żywy obraz „Śniadanie na trawie”. Będzie można w niego wejść i zrobić sobie zdjęcie lub usiąść na kocu na trawie, nabyć przekąskę i posłuchać muzyki na żywo – organizatorem wydarzenia jest Hotel Bohema i Restauracja Weranda. Ponadto, na Długiej otwarta zostanie wirtualna galeria; pojawi się też artystyczna niespodzianka, a na moście na Mostowej ustawiona zostanie wystawa, przedstawiająca fotograficzną historię Starego Rynku. Tradycyjnie Drugiej Niedzieli Handlowej towarzyszyć będzie muzyka na żywo, czyli lokalni artyści występujący na kilku ulicach w centrum. Dla najmłodszych atrakcją będą przebrani szczudlarze puszczający wielkie, mydlane bańki.

Tym, co przyciągnie miłośników bydgoskiej historii, będzie kolejne wydanie wystawy kolekcji widokówek Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego „Miasto jak z bajki”. Pocztówki przedstawiające dawną Bydgoszcz zostaną zaprezentowane w kamienicy na Starym Rynku 23 (dawny sklep sportowy we wschodniej części placu). Warto dodać, że posiadacze kolekcji pokażą swoje zbiory z poprzednich wystaw, jak i zupełnie nowe widokówki – razem aż 44 sztuki!

Tym razem motywem przewodnim będzie zieleń na ulicach i placach. Nie bez powodu w okresie międzywojennym, Bydgoszcz słynęła jako najbardziej zielone z dużych miast Polski. Na pocztówkach m.in. ulica Gdańska z drzewami czy Park Kochanowskiego i Plac Kościeleckich z jeszcze małymi sadzonkami. A do tego wozy konne na ulicach, kolorowe markizy i wystawy przedwojennych bydgoskich sklepów.

– informują właściciele kolekcji.

Na Gdańskiej 12, tuż obok wejścia do kina Pomorzanin odbędzie się natomiast kolejna prezentacja prac nad makietą Podwórka Tajemnic, obrazującą Bydgoszcz z 1920 roku. Jej twórcy po raz pierwszy pokażą ruchome elementy, a dzięki uprzejmości Muzeum Kanału Bydgoskiego towarzyszyć jej będą repliki dawnych jednostek pływających po bydgoskich wodach. Warto będzie też zajrzeć do Pracowni przy ulicy Jezuickiej, która w niedzielę organizuje w drzwi otwarte. – Każdy bydgoski rzemieślnik/artysta powinien to miejsce poznać – zachęcają organizatorzy Drugiej Niedzieli.

Poza tym w niedzielę odbędą się też inne imprezy towarzyszące. W amfiteatrze przy ulicy Mostowej organizatorzy zapraszają na II weekend legend i tradycji bydgoskich. Na Wyspie Młyńskiej, w godzinach od 11:00 do 18:00 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza natomiast na Jarmark Świętojański. Tegoroczny Jarmark poszerzony będzie o 19. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato”, finał 11. Marszu Kapeluszowego bydgoskich uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora, występy zespołów folklorystycznych oraz wydarzenie specjalne – koncert „Chce się śpiewać”, w którym wystąpią artyści z Teatru Życia oraz Sławek Wierzcholski z zespołem.

Na Jarmarku pojawi się ponad setka wystawców z Kujaw, Kaszub, Pałuk i innych polskich regionów. Twórcy ludowi, artyści, etnodizajnerzy przeróżnych specjalności, malarze, rzeźbiarze, ceramicy, hafciarki, plecionkarze rozłożą swoje dzieła obok wyrobów z lnu, filcu, biżuterii, wycinanek czy witraży.

Strawę duchową uzupełni przepyszne regionalne jadło robione według starych receptur, w tym tak ulubione przez bydgoszczan: gęsina, sery, miody wzbogacone o litewskie przysmaki.

– informuje KPCK. Sporą atrakcją będzie też możliwość zobaczenia nowych elementów małej architektury Starego Rynku – jednolitych parasoli dla ogródków gastronomicznych oraz pierwszej ławki projektu Agaty Łapińskiej, studentki UTP. W sumie na rynku do przyszłego tygodnia stanie 20 ławek z oparciem i 10 bez oparcia. Ustawione zostaną też krzesła miejskie (10 sztuk) oraz kwietniki (20 sztuk).