Bydgoszcz
11C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 12 • L 11
12C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaCzerwone światło zahamuje wypadki na Pelplińskiej? Znamy wykonawcę sygnalizacji
wypadek bydgoszcz fordon
15.06.2019 | 16:12

Czerwone światło zahamuje wypadki na Pelplińskiej? Znamy wykonawcę sygnalizacji

Na zdjęciu: Na skrzyżowaniu Pelplińskiej z Lawinową i Orląt Lwowskich notorycznie dochodziło do wypadków i kolizji.

Fot. archiwum

Nie rondo, a sygnalizacja świetlna – to właśnie tym rozwiązaniem urzędnicy chcą poradzić sobie ze zdarzeniami drogowymi na skrzyżowaniu ulicy Pelplińskiej z Orląt Lwowskich i Lawinowej. ZDMiKP rozstrzygnął już przetarg na budowę nowych świateł, które mają pojawić się w te wakacje.

W ostatnich latach skrzyżowanie w Fordonie było miejscem kilku poważnych zdarzeń drogowych, także z udziałem autobusów komunikacji miejskiej. Liczne głosy mieszkańców skłoniły ratusz do pochylenia się nad problemem – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotował koncepcje organizacji ruchu, stanowiące podstawę do konsultacji społecznych. W przeprowadzonym na przełomie 2017 i 2018 roku badaniu aż 170 głosujących opowiedziało się za zmianami na skrzyżowaniu – 45 było przeciw. Większość zwolenników zmian opowiadało się za budową ronda.

ZDMiKP w swojej koncepcji opowiadało się jednak za tańszym rozwiązaniem – czyli budową sygnalizacji świetlnej. Jej koszt szacowano na 250 tysięcy złotych. Na inwestycje zapisano środki w budżecie miasta na 2019 rok, lecz dyskusje na temat zasadności jej realizacji nadal się toczą. Przeciwnicy świateł podkreślają, że spowolnią one ruch na terenie Fordonu. Do innych nie trafia za to argument o kosztach, które trzeba by było ponieść budując w tym miejscu rondo – pojawił się bowiem pomysł realizacji tzw. ronda pinezkowego, czyli nakładki na asfalt zamiast budowy wyspy.

Pomimo różnych opinii, miasto zamierza już w te wakacje zamontować światła na skrzyżowaniu Pelplińskiej z Lawinową i Orląt Lwowskich. Wczoraj (14 maja) drogowcy rozstrzygnęli przetarg na budowę sygnalizacji. Wygrała go jedyna firma, która startowała w tym postępowaniu – Przedsiębiorstwo Instalacyjne Jankowiak, Tomczak z Bydgoszczy. Jej oferta, opiewająca na 528 tysięcy złotych, była o cztery tysiące niższa niż zakładany przez miasto budżet. Po podpisaniu umowy wykonawca jest zobowiązany zrealizować zadanie w okresie trzech miesięcy – sygnalizacja stanie na skrzyżowaniu podczas wakacji. Prace mają rozpocząć się w czerwcu, a zakończyć w sierpniu. Budowa obejmie realizacje sygnalizatorów, ułożenie pętli indukcyjnych oraz detektorów w postaci kamer, a także niewielkie zmiany w oznakowaniu poziomym i ustawienie nowych znaków pionowych.

Ratusz zapowiada też doświetlenie przejść dla pieszych, przebiegających przez ulicę Pelplińską. Ustawienie dodatkowych latarni w czterech miejscach: przy GOPR, Jarużyńskiej, przy Derdowskiego (południowe przejście) i Galla Anonima. Zmiany na pasach przy GOPR to element miejskiego programu doświetlania „zebr”, natomiast trzy pozostałe przejścia zyskają dodatkowe oświetlenie w ramach projektu zgłoszonego do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mariusz$d016 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
$d016
Gość
$d016

Można lepiej wydać te pół miliona! Tak właściwie to skąd tak ogromna suma? Słupy będą z tytanu, klosze lamp z kryształów Swarovski’ego?
Kolejna sygnalizacja spowalniająca ruch, która i tak nie zastąpi mózgów gamoni co nie znają podstawowych przepisów ruchu drogowego lub po prostu je olewają.
Półmózgom to powinno się dożywotnio prawka zabierać, nie ratować sygnalizacją świetlną!

Mariusz
Gość
Mariusz

Debile. Rondo wielkości talerza rozwiązuje problem !

Powiązane treści