Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na Leśnej ma być bezpieczniej. Ale po remoncie

Dodano: 27.09.2019 | 09:05

Na zdjęciu: I etap przebudowy ulicy Leśnej zakończył się w zeszłym roku. Kolejna część ma ruszyć w najbliższych miesiącach.

Fot. Urząd Gminy Osielsko

Gmina Osielsko nie planuje ustawienia barierek na łuku ulicy Leśnej. Ale w odpowiedzi na interpelacje Macieja Landowskiego wójt gminy Wojciech Sypniewski zapowiada, że w przyszłym roku ruszy przebudowa kolejnego fragmentu tej ważnej drogi.

Na początku września radny Maciej Landowski złożył dwie interpelacje do wójta Wojciecha Sypniewskiego. Przedstawiciel klubu radnych „Sąsiedzi” apelował w nich m.in. o poprawę bezpieczeństwa na ulicy Leśnej. Sprawę zapoczątkował jeden z mieszkańców Osielska Bartłomiej Chrobak, który na Facebooku poprosił o montaż barierek na odcinku Leśnej, przy której chodnik łączy się z jezdnią. – Jest tam lekki łuk i jest też znany problem notorycznego przekraczania prędkości przez kierowców (pomimo ograniczenia w terenie zabudowanym do 50km/h). Od września dzieci ruszą tamtędy do szkoły pieszo/rowerem a ten infrastrukturowy potworek (nie wiem czemu zostało zaprojektowane takie odbicie) jest bardzo niebezpieczny – pisał Chrobak.

Na Leśnej ma być bezpieczniej. Ale po remoncie

Zobacz również:

Landowski apeluje o poprawę bezpieczeństwa na Leśnej

Na apel o poprawę bezpieczeństwa na Leśnej zareagował radny Paweł Kamiński, a także Landowski, który złożył pismo do wójta. – Działając w imieniu mieszkańców ul. Leśnej i przyległych zwracam się z uprzejmą prośba o ustawienie barierek bezpieczeństwa przy chodniku ul. Leśnej na odcinku, który łączy się z jezdnią (od strony ulicy). Po remoncie ul. Leśnej właśnie w tym miejscu i nie tylko notorycznie przekraczana jest dozwolona prędkość – należałoby rozważyć ograniczenie do 30km/h na terenie zabudowanym a na pozostałej jej części 50 km/h – zaproponował Landowski.

Wójt, odnosząc się do pisma radnego, podkreślił, że sytuacja na Leśnej zmieni się po wykonaniu II etapu przebudowy, obejmującej odcinek pomiędzy Topolową a Centralną. Warto przypomnieć, że zgodnie z deklaracją Sypniewskiego, którą złożył podczas ostatniego zebrania wiejskiego w Osielsku, gmina jeszcze w tym roku planuje ogłoszenie przetargu i wybranie wykonawcy przebudowy kolejnego odcinka ulicy Leśnej – od Topolowej do Centralnej. Jak podkreślił wójt, na tę inwestycję zostanie przyznane dofinansowanie z Funduszu Budowy Dróg Lokalnych, ale jego warunkiem jest rozpoczęcie przygotowań do końca 2019 roku.

Po zakończeniu prac na kolejnym fragmencie Leśnej zostanie wprowadzona strefa ograniczenia prędkości do 30 km/h. W ramach przebudowy powstaną także wyniesione skrzyżowania z ulicami: Platanową, Jałowcową, Świerkową oraz wyniesione przejście dla pieszych przy ulicy Dębowej. Sypniewski dodał jednak, że w związku z planem rozpoczęcia prac budowlanych w I kwartale przyszłego roku, ustawienie wnioskowanych barierek nie jest możliwe.

W zaplanowanej organizacji ruchu po przebudowie również nie zaplanowano montażu barier, gdyż przedmiotowy odcinek drogi będzie miał skorygowaną geometrię – chodnik zostanie poszerzony do 2 metrów, a ruch rowerowy prowadzony będzie po ścieżce zlokalizowanej po stronie zachodniej – odpowiedział wójt. Podkreślił też, że barierki nie stanowią realnej ochrony pieszych przed pojazdami. – Jedyną skuteczną ochronę zapewnia zastosowanie stalowych barier energochłonnych. Jednak ich konstrukcja zajmuje około 0,3-0,5 metra szerokości chodnika oraz należy zapewnić skrajnię 0,5 metra. Warunków na zastosowanie takiego rozwiązania na wąskim pasie ulicy Leśnej niestety nie ma – podsumował Sypniewski.

Do czasu rozpoczęcia przebudowy zapędy kierowców na Leśnej ma zmniejszyć ustawienie tablicy radarowej – jej montaż zaplanowano przed skrzyżowaniem z ulicą Platanową. Wójt zadeklarował, że stanie ona do końca września.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments