Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 7 • L 4
9C
Wt
10C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaProf. Babiński będzie konsultantem ministerstwa środowiska. Czy wróci dyskusja o Zarządzie Dorzecza Wisły?
Janusz Ostoja-Zagórski, Zygmunt Babiński
22.01.2016 | 12:05

Prof. Babiński będzie konsultantem ministerstwa środowiska. Czy wróci dyskusja o Zarządzie Dorzecza Wisły?

Na chwilę obecną nic nie wskazuje, aby nowy rząd traktował sprawę reformy Prawa wodnego jako priorytetową.

Na zdjęciu: Profesor Zygmunt Babiński (z prawej) w towarzystwie rektora UKW prof. Janusza Ostoi-Zagórskiego.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Profesor Zygmunt Babiński, dziekan Wydziału Kultury Fizycznej,  Zdrowia i Turystyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, został kolejny raz powołany do Krajowej Rady Gospodarki Wodnej. Nominację wręczył mu w ubiegłym tygodniu wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Ten sam, którego odpowiedź na interpelację posła Pawła Olszewskiego minimalizuje szanse na powołanie Zarządu Dorzecza Wisły w Bydgoszczy.


Dla profesora Babińskiego, twórcy kierunku rewitalizacja dróg wodnych na UKW, kadencja 2015-2019 będzie już czwartą w radzie, która zajmuje się między innymi przygotowywaniem propozycji dotyczących stanu zasobów wodnych, ochrony przeciwpowodziowej oraz – co istotne z bydgoskiego punktu widzenia – opiniowania projektów aktów prawnych regulujących sprawy gospodarowania wodami.

Dlaczego ten ostatni zakres działań rady jest tak istotny? Z uwagi na planowaną jeszcze przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego reformę Prawa wodnego. W Bydgoszczy stała się ona języczkiem u wagi ze względu na obietnicę byłej premier Ewy Kopacz, że w mieście nad Brdą powstanie jeden z dwóch organów administracyjnych wynikających z nowelizacji – wspomniany Zarząd Dorzecza Wisły. Miasto przygotowało nawet na jego siedzibę budynek – obiekt po dawnym Gimnazjum nr 13 przy ulicy Baczyńskiego, który obecnie jest remontowany za kwotę ponad 5,5 miliona złotych.

Tyle że poprzednia władza nie doprowadziła ostatecznie do głosowania nad ustawą. Ergo – mający funkcjonować od 1 stycznia ZDW w mieście nad Brdą nie rozpoczął funkcjonowania. I wszystko wskazuje na to, że nie powstanie. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi wiceministra Gajdy na interpelację byłego wiceministra infrastruktury, a obecnie posła PO Pawła Olszewskiego – wskazuje on bowiem, że rząd Beaty Szydło nie będzie procedował krytykowanej przez niektórych specjalistów (między innymi prof. Bartosza Rakoczego) reformy i przygotuje własną. Czy w jej ramach powstanie coś na kształt zarządów dorzeczy – nie wiadomo. Podobnie jak nie wiadomo, co dalej z budynkiem na Kapuściskach, który miał być siedzibą ZDW. „Na obecnym etapie prac nad ustawą Prawo wodne Ministerstwo Środowiska nie planuje podejmowania działań w stosunku do Bydgoszczy ani żadnego innego podmiotu w zakresie polityki inwestycyjnej czy lokalowej” – czytamy bowiem w odpowiedzi resortu na zapytanie posła Olszewskiego.

Olszewski zaapelował więc do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z regionu o lobbing na rzecz ZDW. W liście otwartym przekonuje, że w poprzedniej kadencji nastąpiły daleko idące ustalenia z resortem środowiska oraz wojewodą Ewą Mes w zakresie powołania jednostki, przypomina także o adaptacji budynku na jej siedzibę. „Ufam, że o tym, jak ważna jest to dla Bydgoszczy kwestia, nie muszę przypominać” – konstatuje podchwytliwie poseł PO. Tyle że parlamentarzyści PiS odbijają piłeczkę, przekonując, że winę za brak Zarządu Dorzecza Wisły w Bydgoszczy ponosi wyłącznie PO, która zbyt długo nie potrafiła nadać nowelizacji Prawa wodnego ostatecznego kształtu. Nowy parlament w grudniu dokonał tylko niewielkiej noweli tej ustawy dostosowującej krajowe prawodawstwo do wymogów unijnych.

Prof. Babiński, oprócz zasiadania w 30-osobowej Krajowej Radzie Gospodarki Wodnej, jest także od kilku tygodni szefem zespołu koordynacyjnego ds. Zarządu Dorzecza Wisły powołanego przez prezydenta Rafała Bruskiego. Także on ma za zadanie postulować powołanie tej organizacji w grodzie nad Brdą.


Powiązane treści