Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tak ma wyglądać Rynek w Starym Fordonie. Ruszył przetarg na jego rewitalizację

Dodano: 30.09.2019 | 14:06

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać Rynek w Starym Fordonie po wielkiej przebudowie.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na wykonanie przebudowy Rynku w Starym Fordonie. Wykonawca zrealizuje koncepcję dwóch poznańskich architektów Łukasza Pieńczykowskiego i Jakuba Bartkowiaka, wybraną w zorganizowanym przez miasto konkursie.

Wizja zagospodarowania serca najstarszej części Fordonu według duetu z Poznania została uznana za najlepszą prace według komisji, która w grudniu 2017 roku rozstrzygnęła losy ogólnopolskiej rywalizacji architektów. Koncepcja Pieńczykowskiego i Bartkowiaka zajęła drugie miejsce, lecz komisja nie zdecydowała się przyznać pierwszej nagrody. Według niej, projekt najlepiej spełnił oczekiwania mieszkańców oraz interpretował historyczną przestrzeń rynku.

Tak ma wyglądać Rynek w Starym Fordonie. Ruszył przetarg na jego rewitalizację

Zobacz również:

Konkurs na zagospodarowanie Rynku w Starym Fordonie rozstrzygnięty

Po prawie dwóch latach od zakończenia konkursu, urząd miasta poinformował o rozpoczęciu przetargu na wykonanie przebudowy placu. W ostatnich miesiącach koncepcja trafiła do dalszego etapu projektowania – wprowadzono w niej korekty związane z sugestiami i uwagami komisji konkursowej. W porównaniu z wizualizacjami, opublikowanymi po zakończeniu konkursu, a obecnym projektem można od razu zauważyć, że nowa wersja została wzbogacona o siedziska i bufor z zieleni od strony ulicy Wyzwolenia, a także dodano drzewa w donicach po wschodniej stronie Rynku.

Jak podkreślają projektanci, głównym założeniem projektu jest stworzenie reprezentatywnej przestrzeni małego miasta, będącego jego wizytówką, ale jednocześnie sprzyjającej spotkaniom mieszkańców. Według koncepcji, nawierzchnia na całym obszarze placu będzie utrzymana na jednej wysokości. – Ważnym elementem projektu jest ograniczenie ruchu kołowego oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, w tym poprawę dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Strefa rynku ma być bezpieczną przestrzenią pieszą, deptaku z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego – czytamy w opisie koncepcji.

Dotychczasowy charakter – z uwagi na kursowanie komunikacji publicznej – zachowa ulica Wyzwolenia. Nadal będą jeździć nią samochody. Obecność zakładu karnego wymogła konieczność umożliwienia okazjonalnego przejazdu przez strefę woonerfu (przestrzeni z dominującym ruchem pieszych) w kierunku ulicy Sikorskiego z bezpośrednim najazdem na bramę ZK. Ale tak jak w wypadku organizacji ruchu na Starym Mieście, obszar ten będzie zabezpieczony przed wjazdem pojazdów innych niż uprzywilejowane przez zdalnie sterowane słupki. Ponadto, wjazd na przedłużeniu ulicy Cierpickiej i Sikorskiego (wschodnia strona Rynku) zostanie ograniczony betonowymi i zdalnie sterowanymi słupkami.

Dominującym materiałem, z którego zostanie wykonana nawierzchnia fordońskiego rynku, będzie kostka granitowa szara 12 x 12 cm. Chodnik przy zakładzie karnym zostanie wyłożony płytami granitowymi 50 x 50 cm, a obszar przy południowej alei lipowej z bruku ceramicznego w układzie koszykowym. Przed kościołem św. Mikołaja zostanie wyznaczony plac, składający się z 17 równych, kwadratowych podziałów. Autorzy koncepcji podkreślają, że jego kształt wynika z kierunku fasady kościoła św. Mikołaja i nawiązuje do jej geometrycznych podziałów. Obszar przy świątyni zostanie wykonany z ciemnoszarej kostki granitowej, wypełniającej pola w obramieniach z podłużnych płyt granitowych. Ponadto, w posadzce przy ścianie kościoła zamontowane będą tablice żeliwne, na których zawarte zostaną informacje o jego historii, a także punkty świetlne, rysujące kształt placu po zmroku.

Ważnym elementem Rynku jest ustawiony w 1959 roku pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945. Podczas remontu placu zostanie on zrewitalizowany i odbudowany w nowej lokalizacji – na północną część rynku, zachowując jego odpowiednią oprawę.

We wschodniej części placu powstanie fontanna. Będzie ona miała formę płytkiej, pięciocentymetrowej niecki. Umożliwi to korzystanie z całej powierzchni rynku w trakcie imprez (na przykład Święta Starego Fordonu) przy wyłączeniu dysz. Same dysze będą podświetlane i programowane na potrzeby ewentualnych widowisk świetlno-muzycznych. Ponadto, w ramach inwestycji wykonawca dostarczy oraz zamontuje na Rynku – tak jak przy synagodze obok ulicy Bydgoskiej – starą pompę wodną. 

Najważniejszymi miejscami na odnowionym Rynku w Starym Fordonie będą siedziska, usytuowane po południowej i zachodniej stronie placu. Będą one wykonane z drewna – to nawiązanie do dawnej synagogi, która do XIX wieku była budowlą z drewna, czy charakterystycznych szałasów (kuczek) budowanych w święto Sukkot – w Fordonie znajduje się on przy ulicy Kapeluszników. Siedziska będą oddzielone od ulic zielenią – od południa zachowane zostaną rosnące lipy, a od ulicy Wyzwolenia pojawią się kwitnące krzewy.

To jednak nie wszystkie zielone akcenty na „nowym” Rynku. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją pojawią się drzewa w dużych donicach. Dodatkowo planowane jest zasadzenie bezpośrednio do gruntu w pobliżu wlotu ul. Sikorskiego klonu, którego sąsiedztwo zabezpieczy ochronna krata. W małych donicach betonowych sadzone będą begonie.

Inwestycja będzie wykonana w trybie zaprojektuj i wybuduj. ZDMiKP przyjmuje oferty chętnych wykonawców do 21 października. Czynnikami, które zdecydują o wyborze najlepszej oferty będą cena (60% wagi), doświadczenie kierownika budowy (20% wagi), okres gwarancji (10% wagi) i termin realizacji zamówienia (10% wagi).