Bydgoszcz
17C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 19 • L 17
29C
Pon
28C
Wt
20C
Sr
25C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBydgoskie inwestycje drogowe w 2021 roku. ZDMiKP: Przeznaczymy pół miliarda na drogi i komunikację
tramwaj Kujawska Bydgoszcz
07.01.2021 | 10:49

Bydgoskie inwestycje drogowe w 2021 roku. ZDMiKP: Przeznaczymy pół miliarda na drogi i komunikację

Na zdjęciu: W 2021 roku zakończy się rozbudowa ulicy Kujawskiej. Rozpocznie się natomiast realizacja nowych mostów przez Brdę przy Kazimierza Wielkiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Początek roku to czas planowania kolejnych dwunastu miesięcy. Jak zapowiada ZDMiKP, w pierwszej połowie 2021 roku zostaną zakończone dwie inwestycje drogowe – budowa buspasa na Osowej Górze i rozbudowa ulicy Kujawskiej. Wystartuje za to realizacja nowych mostów przez Brdę i przebudowa północnego wiaduktu w ciągu Wojska Polskiego. Gdzie jeszcze można spodziewać się prac drogowych?

W 2021 roku na bydgoskie drogi i ich utrzymanie przeznaczymy ponad 330 milionów, a na komunikację miejską prawie 200 milionów złotych – podkreśla rzecznik prasowy drogowców Tomasz Okoński. Znaczna część środków na inwestycje drogowe trafi na zadania już trwające, które w najbliższych miesiącach. Wiosną ma zakończyć się rozbudowa ulicy Kujawskiej (wciąż kontynuowana jest przebudowa części drogowej, m.in. wlotu ulicy Toruńskiej czy zachodniej jezdni ulicy Kujawskiej), a na przełomie wiosny i lata – buspasa przy ulicy Kolbego. Kontynuowana będzie też budowa systemu Park & Ride, którego celem będzie zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Obecnie w tym zakresie trwa już budowa parkingu wielopoziomowego na ul. Grudziądzkiej – podkreśla ZDMiKP.

W tym roku planowane jest rozpoczęcie rozbudowy ulicy Smukalskiej na odcinku od Błądzimskiej do Rajskiej (trwa przetarg) i II etap przebudowy ulicy Siedleckiej – jego realizacja umożliwi uruchomienie tam kursów komunikacji miejskiej. Nowymi zadaniami będą też inwestycje w Starym Fordonie – przebudowa Rynku i przebudowa ulic Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki i Frycza-Modrzewskiego w ramach rewitalizacji terenów nad Wisłą (obecnie trwa postępowanie, które wyłoni wykonawcę inwestycji).

Największą nową inwestycją drogową w Bydgoszczy będzie budowa dwóch mostów – drogowego i tramwajowego – przy istniejącej przeprawie w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego. W grudniu drogowcy otworzyli koperty w przetargu: chęć wykonania zadania wyraziło 13 firm, lecz już najniższa oferta (firmy Trakcja, opiewająca na 153 miliony złotych) znacząco przekroczyła budżet ZDMiKP, wynoszący 134 miliony.


CZYTAJ WIĘCEJ: 13 ofert w przetargu na budowę nowych mostów przez Brdę


Wiosną ma rozpocząć się rozbiórka, a następnie budowa nowej konstrukcji północnego wiaduktu w ciągu Wojska Polskiego. Aktualnie trwa przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca inwestycji. Koszt prac wyceniono na ponad 20 milionów złotych. Przebudowa wywoła spore utrudnienia w rejonie Wzgórza Wolności i Wyżyn – ruch w obu kierunkach będzie poprowadzony niedawno zmodernizowaną południową częścią przeprawy. Bez zmian będą natomiast kursować tramwaje.

Obecnie północna przeprawa w ciągu Wojska Polskiego jest podparta stalowymi rusztowaniami. Podobne konstrukcje staną również pod Wiaduktami Warszawskimi – jesienią ubiegłego roku z uwagi na katastrofalny stan techniczny drogowcy wprowadzili ograniczenia w ruchu na drodze w stronę Fordonu, zwężając jezdnie w obu kierunkach. Teraz prowadzony jest przetarg na podparcie obu wiaduktów, a następnie planowane jest podjęcie decyzji co do koncepcji ich przebudowy. Jak przyznawał podczas listopadowej sesji rady miasta prezydent Rafał Bruski, po rozmowach z drogowcami przekonał się, że najlepszym rozwiązaniem jest budowa nowej konstrukcji. – Najlepiej byłoby je zburzyć i wybudować od nowa – powiedział. Koszt tego zadania jest jednak bardzo wysoki. – 200 milionów może by na to starczyło – przyznał prezydent.

Zobacz również:

Jagiellońska, Pod Skarpą, Saperów. Drogowcy planują kolejne remonty ulic

ZDMiKP planuje też zadania, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Wśród nich jest budowa sygnalizacji świetnej przy przejściach: obok ulicy Toruńskiej 326 (przy świetlicy osiedlowej); na skrzyżowaniu ulic Koronowskiej i Opławiec oraz Fordońskiej przy przystanku Wyszogrodzka. Kontynuowane będzie też doświetlenie przejść dla pieszych, lecz w mniejszej skali niż w ostatnich latach. Za około 500 tysięcy złotych zlecone zostanie postawienie nowych latarni w następujących punktach: Nad Torem – Żnińska, Brzozowa – Bielicka, Sułkowskiego – Czerkaska, Wojska Polskiego – Łukasiewicza, Wojska Polskiego – Baczyńskiego, Akademicka – Igrzyskowa, Skłodowskiej-Curie – Sportowa, Skłodowskiej-Curie – Kijowska, Nakielska – Chłodna, Łęczycka – Boczna, Powstańców Wielkopolskich przy budynku KWP i Fordońska – Transportowa.

Co z inwestycjami dla rowerzystów? – W 2021 roku zlecimy dalsze prace dokumentacyjne dla planowanej infrastruktury rowerowej wzdłuż ciągu ulic: Krasińskiego, Markwarta, Sieńki, Moniuszki, Skłodowskiej-Curie. Wykonanie tych prac pozwoli na dalszym etapie uruchomić przetarg na wykonanie projektu i robót budowlanych – podkreśla ZDMiKP. Tak jak przekazywaliśmy, zlecona zostanie też przebudowa infrastruktury wzdłuż ulicy Fordońskiej (odcinek od Kaplicznej do Magazynowej, wraz z budową kładki nad torami kolejowymi nieopodal Sochaczewskiej. W tym roku planujemy wykonać już prace budowlane na części przedmiotowego odcinka – przekonują drogowcy. Ponadto zostanie zlecone wykonanie wstępnej dokumentacji dla budowy infrastruktury rowerowej wzdłuż ulicy Wojska Polskiego – na odcinku od węzła Szarych Szeregów do ul. Chemicznej. – Przypominamy, że po podpisaniu umowy na projekt i wykonanie, ruszyły już prace projektowe przy drodze dla rowerów wzdłuż ulicy Jeździeckiej – przekazuje zarząd dróg.

Jeszcze w tym roku planowane jest sukcesywne uruchamianie przetargów w formule „zaprojektuj i zbuduj” celem utwardzenia ulic w ramach Wieloletniego Programu Utwardzania Dróg Gruntowych. Na liście najbliższych inwestycji znalazły się ulice: Krynicka, Kudowska, Przyłubska, Rajdowa, Wejherowska, Gradowa, Wycieczkowa, Odrzańska, Bortnowskiego, Gościeradzka, Podhalańska, Platynowa, Pszczelna, Sowia, Kogucia i Strusia. Dodatkowo warto wspomnieć, że dla 4 zadań (ulic: Koguciej, Sowiej i Strusiej oraz Pszczelnej) już 11 stycznia rozpoczną się konsultacje społeczne. Dodatkowo w bieżącym roku w ramach programu utwardzona zostanie ostatnia część ulicy Legnickiej.

W 2021 roku drogowcy zapowiadają też szereg przygotowań pod kolejne inwestycje: planowane jest zakończenie prac nad koncepcją przebudowy ulicy Nakielskiej, przygotowanie przetargu na opracowanie dokumentacji przebudowy mostów Solidarności w ciągu ulicy Focha oraz mostu w ciągu ulicy Biwakowej, a także postępowanie, w którym wybrany zostanie wykonawca przebudowy kładki dla pieszych nad ulicą Wojska Polskiego.

ZDMiKP podkreśla, że powyższe zadania to tylko część z tych, planowanych w 2021 roku. – W ciągu najbliższych miesięcy realizowane będą dalsze remonty i przebudowy bydgoskich ulic. Utwardzone zostaną też kolejne ulice gruntowe płytami ażurowymi. Wiele z zadań będzie realizowanych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Programu 25/75. W miejscach, gdzie kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości, nadal będziemy montować wyniesione skrzyżowania, progi zwalniające, znaki na fluorescencyjnym podkładzie. Wprowadzimy kolejne udogodnienia dla pieszych i rowerzystów. Przy realizacji drogowych zadań, nie zapomnimy o nasadzaniu drzew i krzewów – opisują drogowcy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Legoman
Legoman
6 miesięcy temu

A co z niebezpiecznym skrzyżowaniem Fordonska-Brzechwy.Obiecaliscie już dawno tam światła i co już sprawa przycichła?Za mało ludzi tam zgineło pewnie.Żenujące decyzje aparatczyków ratusza

Ska
Ska
6 miesięcy temu

Ciekawe ile te drogi i mosty wytrzymają? Do czasu reklamacji ?? 😂😂😂🤣🤣

Powiązane treści