Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Hala Targowa w Bydgoszczy. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Dodano: 23.10.2022 | 10:43

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać Hala Targowa Bydgoszcz.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Hala Targowa Bydgoszcz to miejsce, które ma tętnić życiem. W zabytkowym budynku na Starym Mieście, położonym przy ulicach Magdzińskiego i Podwale mają pojawić się lokale gastronomiczne – na razie pod znakiem zapytania stoi kwestia oczekiwanej przez mieszkańców i ratusz funkcji handlowej, której brak może zadecydować o powodzeniu projektu. Dowiedz się, co ma znaleźć się w hali targowej i na kiedy planowane jest jej otwarcie.

Hala Targowa została odkupiona przez urząd miasta od Bydgoskiej Spółdzielni Spożywców w 2016 roku. Kwota transakcji opiewała na pięć milionów złotych. Od tej pory ratusz prowadził prace nad ożywieniem hali – wykonano audyt techniczny obiektu, a w 2018 roku odbyły się konsultacje społeczne na temat jego zagospodarowania. Przyniosły one rekomendacje dla specjalnego zespołu roboczego zajmującego się stworzeniem rekomendacji dla przyszłego dzierżawcy hali. Eksperci uznali, że dominującymi funkcjami w obiekcie ma być handel oraz gastronomia.

Po czterech latach ratusz ogłosił przetarg na dzierżawę wnętrz zabytkowego, ponad stuletniego gmachu. Adaptacją zabytkowej hali (wcześniej miasto za 2,3 miliona złotych zleciło odnowienie jej od zewnątrz) było zainteresowanych wiele podmiotów z całej Polski, ale ostatecznie tylko jedna oferta spełniała wszystkie kryteria. Była to propozycja bydgoskiej spółki Net2b, która inwestuje w pomysł prezentowany przez Patryka Maćkowiaka.

Jak ma wyglądać Hala Targowa Bydgoszcz według Patryka Maćkowiaka?

W trakcie pierwszego lockdownu (przetarg na dzierżawę został ogłoszony pod koniec stycznia 2020 roku) Patryk Maćkowiak założył profil „Hala Targowa Bydgoszcz – nowa rzeczywistość”, na którym przedstawił swój pomysł na zagospodarowanie obiektu przy Magdzińskiego. Maćkowiak to pochodzący z Poznania, a mieszkający w Gdańsku biznesmen, który wraz z żoną prowadzi biznes w kilku miastach Polski. To do niego należący jeden z najpopularniejszych lokali na bydgoskim Starym Mieście – Lumi Shot Bar.

Maćkowiak podkreślał, że jego koncepcja na zagospodarowanie hali posiadała już inwestora, gotowego pokryć koszt dostosowania zabytkowego gmachu do jego wizji. Jak informował w kwietniu 2020 roku, fundamentem jego pomysłu jest stworzenie bydgoskiego food hallu – miejsca, w którym znajdują się lokale gastronomiczne, wzorowanego na warszawskiej Hali Koszyki czy gdańskiej Stacji Food Hall.

– Wpisujemy się w wytyczne miasta, gdzie ma być zachowana proporcja 40-60% gastronomia i handel – odpowiadał. I dodawał, że celem jest stworzenie przestrzeni dla ludzi, w której będzie można realizować wiele potrzeb – od rozrywki poprzez pracę do nauki.

Firma Net2b operatorem hali targowej na bydgoskim Starym Mieście

Z uwagi na pandemię koronawirusa, ratusz wydłużył termin poszukiwania dzierżawców hali do końca sierpnia 2020 roku. Jak podkreślił Michał Sztybel (zastępca prezydenta Bydgoszczy i przewodniczący komisji konkursowej) o halę targową pytało wiele podmiotów z całej Polski, ale ostatecznie tylko oferta bydgoskiej firmy Net2b spełniała wszystkie kryteria. Zwycięzca zaoferował nieco większą stawkę czynszu niż minimalną oczekiwaną przez miasto (czyli 20 złotych za mkw.).

Spółka Net2b, której właścicielem jest bydgoski biznesmen Marcin Frątczak, zainwestowała w pomysł, który w kwietniu – za pośrednictwem mediów społecznościowych – promował Patryk Maćkowiak. – Przewidujemy umieszczenie w hali nowoczesnej gastronomii, miejsc eventowych, będzie też mediateka – zapowiadała we wrześniu 2020 roku Anna Żakowska-Pindel, przedstawicielka spółki Net2b.

Rok później prezydent Rafał Bruski przekazał Maćkowiakowi pozwolenie na budowę, niezbędne do rozpoczęcia prac wewnątrz obiektu. Adaptacja wnętrz wciąż trwa – w sierpniu tego roku operator poinformował, że zakończono wymianę instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz montaż klimatyzacji i wentylacji. Wylano również nową posadzkę i zbudowano 400-metrową antresolę z windą.

Hala Targowa Bydgoszcz – remont konserwatorski

Przed oddaniem lokalu przyszłemu operatorowi, bydgoska Hala Targowa przeszła remont konserwatorski. Objął on wymianę dachówek i rynien, naprawianie więźby dachowej oraz wypełnianie pęknięć i uszkodzonych cegieł. Przeprowadzono też demontaż pozostałych boksów znajdujących się pod ścianami hali. Przeprowadzono też wymianę szyb świetlika dachowego, lecz jego konstrukcja i tak ulegała degradacji. Podjęto zatem decyzję o przebudowie świetlika – 14 października otwarto oferty w przetargu. Ratusz przeznaczył na ten cel nieco ponad 600 tysięcy złotych: najtańsza oferta wynosi 688 tysięcy.

Restauracje w Hali Targowej w Bydgoszczy

Jakie restauracje znajdą się w obiekcie? Od kilku tygodni firma Net2b na fanpage Hala Targowa Bydgoszcz regularnie przedstawia lokale gastronomiczne, które będą serwować dania w przywracanym do życia obiekcie na Starym Mieście. Pierwszym ujawnionym lokalem był Noto Ramen, serwujący kuchnię azjatycką. To miejsce tworzy kucharz z wieloletnim doświadczeniem – Maciej Żmijewski. Gotował on w takich miejscach jak Tu’gether w Sopocie oraz The Ledbury i The Dostillery w Londynie. Był również szefem kuchni w bydgoskiej restauracji La Rosa.

W hali przy Magdzińskiego zagości także dobrze znany bydgoszczanom Burger Park. To pierwsza burgerownia w mieście, która działa już niemal od dekady przy ulicy Gimnazjalnej. Nowością na lokalnym rynku będzie Mexicali Taco Bar – to koncept znany z gdańskiej 100czni, który zdobył już nagrodę dla najlepszego projektu street-foodowego w Polsce. W ofercie Mexicali znajdują się meksykańskie dania: tacosy, burrito, quesadille i nachosy – zarówno w wersji mięsnej, jak i wegańskiej.

yaki maki bydgoszcz

Kolejny lokal gastronomiczny w bydgoskiej Hali Targowej to Yaki Maki Sushi – lokal prowadzony przez właścicieli znanych bydgoskich lokali serwujących sushi, czyli Sushi Garden. – W ich ofercie znajdą się przede wszystkim: kushiyaki & sticks, temaki sushi (hand rolls), onigiri – krewetki w tempurze, pierogi gyoza czy krab soft-shell – informuje operator. Innym najemcą będzie Pasta Miasta – podobnie jak Mexicali, jest to marka wywodząca się z Trójmiasta. Serwuje makarony, gnocchi, lasagne czy cannelloni.

Papito Cuban Food także wcześniej podbiło serca klientów w Gdańsku. W menu ma wyjątkowe pozycje: kanapka Cubanos, Cuban Fried Chicken, frytki z Juki (Yuca Frita), tostones – placki z zielonego banana czy churros z czekoladą. – Przyszedł czas, aby rozwinąć skrzydła i kontynuować egzotyczny i ekstrawagancki koncept w Hali Targowej – podał niedawno operator hali.

Następnym ujawnionym najemcą jest lodziarnia Latto Gelato, która od 2020 roku działa w Trójmieście. Kolejne punkty to Pizza Corner, Meraki z kuchnią grecką oraz Odd Dog.Za alkohol odpowiadać będzie Fyrtel, czyli połączenie Lumi shot baru oraz Elixiru, a także The Fry.

Czy w bydgoskiej Hali Targowej będzie handel? Są wątpliwości

Restauracje w Hali Targowej to nie wszystko. Jak podkreślono w wytycznych dotyczących zagospodarowania hali, minimum 40% jej przestrzeni miał zająć handel i usługi. Według wizji Patryka Maćkowiaka i spółki Net2B, w podziemiach zabytkowego gmachu przy Magdzińskiego miała powstać przestrzeń do organizacji wydarzeń (przede wszystkim kulturalnych) i browar rzemieślniczy, położony w środkowej części kondygnacji, tuż obok historycznego dziedzińca.

Po obu stronach tego poziomu będą stoiska handlowo-usługowe. Mamy nadzieję, że posłużą do handlu artykułami spożywczymi. Chcielibyśmy, by to było pierwsze w Polsce miejsce związane nie tylko z gastronomią. Liczymy, że najemcami będą takie działalności jak manufaktura czekolady czy piernika oraz sklepy z winami, serami, herbatą czy kawą – wyrażał nadzieję przedstawiciel inwestora.

ZOBACZ WIZUALIZACJE HALI

Jak przekazał ratusz, Net2B i Patryk Maćkowiak zamierzają jednak zrezygnować z części pomysłów, którymi „kupili” mieszkańców i komisję konkursową. Strefa bazarowa i mediateka mają stać się strefą restauracyjna z bawialnią dla dzieci.

Z kolei na dole, na całej powierzchni, zaproponujemy powstanie strefy rozrywkowej. Wcześniej planowaliśmy tam lokale handlowe. Zmiana wynika w trudności w pozyskaniu najemców. Założenia dotyczące lokali handlowych się nie sprawdziły, nie miało to sensu. Ci, którzy przychodzili nie bardzo widzieli siebie w tym miejscu, nie wszystkich byłoby też stać na najem powierzchni pod rękodzieło czy działania rzemieślnicze. Ostatecznie chcielibyśmy powstania tam strefy rozrywkowej, klubowej, eventowej, targowej i koncertowej – mówił urzędowemu serwisowi Bydgoszcz Informuje Patryk Maćkowiak.

Wątpliwościami na temat proponowanych obecnie przez operatora pomysłów na temat zagospodarowania obiektu podzielił się menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. – Dopiero funkcje wychodzące poza czysto gastronomiczne uważam za prawdziwe uzupełnienie obecnej oferty centrum. Byłyby to też dodatkowe magnesy zachęcające do pojawienia się w centrum – przekazał na swoim profilu na Facebooku.

Hala Targowa Bydgoszcz. Kiedy otwarcie?

Otwarcie Hali Targowej Bydgoszcz było planowane na przełom 2022 i 2023 roku. Operator optymistycznie zakładał, że będzie ona gotowa już w grudniu. Tymczasem dokładna data startu nadal nie jest znana. Obecnie mówi się, że będzie to wiosna 2023.